Do nedelje bodo policisti poostreno nadzorovali promet, poostreno bodo delovale inšpekcijske službe, dejavnosti pa pripravljajo še nevladne organizacije.
S preventivno akcijo 0,0 šofer - trezna odločitev želijo med drugim zmanjšati število prometnih nesreč, pri katerih so kot sekundarni dejavniki prisotni alkohol, prepovedane droge ali druge psihoaktivne snovi. Akcijo izvajajo v okviru Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa za obdobje 2013-2022, v njej pa poleg pristojnih ministrstev sodelujejo tudi policija, Javna agencija RS za varnost prometa, inšpekcijske službe, strokovne institucije in vedno več tudi nevladnih organizacij.
Kot so organizatorji predstavili na današnji novinarski konferenci, bo letošnja akcija potekala v štirih ločenih obdobjih, najprej od petka do nedelje, drugi del bo 19. in 20. oktobra, tretji del bo med 8. in 10. novembrom, četrti pa med 9. in 15. decembrom. Letošnja akcija bo tako osredotočena predvsem na vikende in nočni čas, saj se takrat zgodi največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola.
Kot pojasnjuje Vesna Kerstin Petrič z ministrstva za zdravje, bo v tem času po vsej državi poostren nadzor nad vožnjo pod vplivom alkohola, inšpekcijske službe pa bodo izvajale poostren nadzor nad spoštovanjem zakona o omejevanju porabe alkohola. Obenem bodo javna agencija za varnost prometa, zavodi za zdravstveno varstvo, Inštitut RS za varovanje zdravja in različne nevladne organizacije izvajali številne preventivne promocijske aktivnosti.
Tovrstne aktivnosti bodo po besedah Kerstin Petričeve izvajali tudi ta in prihodnji konec tedna na maturantski paradi in ulični maturantski četvorki. Med drugim bo promocijske aktivnosti na petkovi maturantski paradi izvajal tudi zavod DrogArt.
Število prometnih nesreč, ki so pod vplivom alkohola, sicer v zadnjih letih upada sorazmerno z zmanjševanjem števila prometnih nesreč. Počasi pada tudi delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč. Leta 2008 je bilo med povzročitelji prometnih nesreč 13 odstotkov tistih, ki so bili pod vplivom alkohola, leta 2012 pa je bilo takih 9,9 odstotka. Se je pa lani v primerjavi z letom 2011 za 35 odstotkov povečalo število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom.
Lani so policisti po besedah predstavnika policije Matjaža Leskovarja opravili dobrih 333.000 preizkusov alkoholiziranosti. Med njimi pa je bilo slabih 12.900 pozitivnih. Kot pravi Kerstin Petričeva, se v zadnjih letih povečuje zavedanje o nesprejemljivosti vožnje pod vplivom alkohola, na cesti pa ostajajo predvsem najhujši kršitelji.
Direktor agencije za varnost prometa Franc Pojbič ob tem pojasnjuje, da pripravljajo predlog nove zakonodaje s področja prometne varnosti, v njej pa bodo predlagali tudi ničelno toleranco do alkohola pri voznikih. Poleg tega sta Pojbič in Kerstin Petričeva kot možne ukrepe omenila tudi dodatno obdavčitev alkohola, minimalno ceno za alkohol in popolno prepoved oglaševanja alkohola. Po mnenju Roberta Štabe iz Zavoda Varna pot pa je eden od možnih ukrepov tudi sprememba zavarovalniške politike.