Med ukrepi najbolj odmeva zvišanje DDV. Če bi se vlada za prihodnje leto odločila še za uvedbo kriznega davka, bi to v blagajno prineslo še dodatnih 300 milijonov evrov.
Davek na dodano vrednost (DDV)
Vlada namerava s 1. julijem zvišati splošno stopnjo DDV za dve odstotni točki, znižano pa za eno odstotno točko.
S tem naj bi se letno v proračun nateklo 250 milijonov evrov. Gre za trajni ukrep.
Davek na nepremičnine
Vlada želi s 1. januarjem prihodnje leto posodobiti sistem obdavčitve nepremičnin. Novi davek na nepremičnine bo nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, premoženjski davek in nadomestilo za uporabo gozdnih cest. Prihodek s tega naslova se bo delil med občine in državo, in sicer v razmerju 50:50. Za uveljavitev davka bo potrebno pripraviti tudi informacijsko podporo za odmero davka.
Davek na nepremičnine bo trajen ukrep. Njegov letni učinek naj bi znašal 240 milijonov evrov, dodaten učinek na občinske proračune pa 50 milijonov evrov.
Davek od dohodkov pravnih oseb
S 1. januarjem 2014 je predvidena ustavitev zniževanja davčne stopnje na področju davka od dohodkov pravnih oseb pri 17 odstotkih. Sedaj veljavni zakon medtem narekuje, da se ta davek do leta 2015 zniža na 15 odstotkov.
Tudi spremembe zakona o tem davku bodo trajen ukrep, njihov finančni učinek pa naj bi bil na letni ravni težak 22 milijonov evrov.
Zakon o davku od srečk
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Za 1. avgust je načrtovana uvedba novega davka na prodajo loterijskih srečk v višini 10 odstotkov od prodajne vrednosti srečk. Če se želi davek uvesti do predvidenega roka, bo treba zakon sprejeti do konca junija. Možno oviro predstavljata zniževanje osnove za koncesijske dajatve in davek od iger na srečo.
Učinek tega ukrepa, ki bi bil prav tako trajne narave, je na letni ravni ocenjen na 17 milijonov evrov.
Zakon o davku od brezalkoholnih pijač
Vlada namerava s 1. avgustom uvesti nov davek na porabo brezalkoholnih pijač z ali brez dodanega sladkorja, in sicer v določenem znesku na liter pijače. Višina zneska bo določena progresivno glede na vsebnost sladkorja v pijači. Če se želi ta zakon uveljaviti do določenega roka, ga bo treba sprejeti do konca junija.
Učinek novega trajnega davka naj bi na letni ravni znašal med 11 in 14 milijonov evrov. Višina priliva bo namreč odvisna od tega, ali bo davek veljal tudi na naravne sokove in nektarje.
Sodne takse
Vlada želi s 1. julijem zvišati sodne takse, odločitev za to pa temelji na ugotovitvi, da se te že daljše obdobje niso valorizirale.
S tem ukrepom, označenim kot trajnim, naj bi se v državno blagajno letno nateklo 13 milijonov evrov.
Zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje
Za 1. julij je predvidena razširitev prispevnih osnov po načelu vsak prihodek (delo) šteje.
Trajen ukrep naj bi bil težak 93 milijonov evrov letno, a njegov finančni učinek v skupnem učinku vseh predvidenih ukrepov na prihodkovni strani še ni upoštevan, ker je po navedbah vlade "dokaj problematičen" in ker način njegovega izračuna, ki ga je pripravilo ministrstvo za zdravje, ni jasen.
Krizni davek
Krizni davek, ki predvideva obdavčitev dohodkov prebivalstva za obdobje enega leta, je pogojni ukrep na področju prihodkovne strani javnih financ. Vlada se bo za njegovo uveljavitev odločila, če ne bo soglasja o dodatnih trajnih ukrepih na strani javnofinančnih odhodkov. V tem primeru bo v veljavo stopil 1. januarja 2014.
Ukrep bi prihodke proračuna okrepil za 300 milijonov evrov.