Dvig DDV bo namreč po njegovih besedah prizadel gospodarstvo, ki se v teh kriznih časih že tako ali tako bori za preživetje, prav tako pa omenjeni ukrep ne bo dosegel želenih finančnih učinkov.
"Tudi izkušnje iz drugih držav kažejo, da tak ukrep vodi v spiralo zmanjševanja gospodarske aktivnosti, potrošnje ter posledično zniževanja prihodkov v državni proračun," je na spletni strani SDS zapisal Vizjak in dodal: "Ker je takšna odločitev najslabša možna odločitev, ji v teh razmerah ostro nasprotujemo".
Kot je dodal, Slovenija danes potrebuje predvsem ukrepe za oživitev gospodarstva in racionalizacijo delovanja države, zato bi bilo treba najprej na teh dveh področjih storiti vse, kar je mogoče.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
"Poudarjamo tudi, da tovrstni ukrepi ne vodijo iz krize, na žalost bodo zgolj poglobili recesijo in tako ne bodo dosegli želenih učinkov glede finančne konsolidacije. Dvomimo tudi, da bo Evropska komisija naklonjena takšnemu pristopu vlade," je še poudaril Vizjak.
Vlada se je danes odločila, da s 1. julijem zviša DDV, zaenkrat pa še ne bo uvedla kriznega davka. Splošna stopnja DDV se bo zvišala z 20 na 22 odstotkov, znižana pa z 8,5 na 9,5 odstotka.
Kot je na novinarski konferenci po seji vlade dejala predsednica vlade Alenka Bratušek, se vlada zaveda, da noben dvig davka ne vpliva pozitivno na gospodarstvo. "Izbrali smo takšnega, ki najmanj negativno vpliva na gospodarsko rast," je pojasnila.