Slovenija

SLS izostali od glasovanja o referendumskih spremembah

STA / J.P.
5. 5. 2013, 18.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

SLS od premierke Alenke Bratušek nocoj pričakuje odgovore na tri zahteve, ki jih je danes podprl izvršilni odbor.

Mediaspeed

Zahtevajo, naj DZ najprej odloča o fiskalnem pravilu z letnico uveljavitve 2015 in tako prestavitev ponedeljkove seje DZ. Sicer pri glasovanju ne bodo sodelovali. SLS obenem zahteva konkretne podatke in ukrepe iz programa stabilnosti.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Stranka pričakuje tudi odgovor, za kaj bo namenjen denar iz zadnje zadolžitve z izdajo obveznic, je po seji izvršilnega odbora SLS kot ključno vprašanje izpostavil predsednik SLS Franc Bogovič.

SLS prestavitev seje DZ, na kateri naj bi v ponedeljek odločali o referendumskih spremembah, želi zlasti zato, ker je po njihovem mnenju sedaj prioriteta odločanje o fiskalnem pravilu in drugih javnofinančnih ukrepih, ki jih mora Slovenija poslati v Bruselj še ta teden.

Obenem pa SLS želi dati možnost civilni družbi in ostali zainteresirani javnosti, da opravijo še dodatno razpravo o spremembah referendumske ureditve, preden se tako korenito poseže v sistem demokratičnega odločanja. Sicer pa so v SLS z zadnjim predlogom sprememb referendumske ureditve veliko bolj zadovoljni, kot so bili na začetku teh postopkov, je pojasnil Bogovič.

Obstrukcijo glasovanja o referendumski ureditvi, če bo to pred glasovanjem o fiskalnem pravilu, je sicer že napovedala tudi SDS.

SLS je odločna tudi pri uveljavitvi in načinu zapisa fiskalnega pravila, o čemer se nocoj poskuša uskladiti parlamentarni vrh. O fiskalnem pravilu bo sicer DZ odločal v torek.

Po mnenju stranke SLS mora fiskalno pravilo začeti veljati leta 2015, medtem ko želi vladna koalicija to letnico premakniti za nekaj let. V SLS po posvetovanju z strokovnjaki ekonomisti pravijo, da jih trenutne številke o finančnem stanju ne prepričajo k premiku letnice uveljavitve fiskalnega pravila. Besedilo predloga ustavnega zakona namreč po navedbah Bogoviča dopušča dovolj prožnosti za prilagoditev javnofinančnim razmeram.

Nikakor pa ne bi v SLS želeli, da se država že apriori odpove varčevanju oziroma da se v nedogled zadolžujemo, je še dejal Bogovič.