Po njihovih navedbah se za kmete zvišuje osnova za izračun prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Če na ministrstvu ne bo posluha, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.
Na današnji novinarski konferenci so sicer predstavniki zbornice pozdravili pozitivne spremembe, ki jih sprememba zakona prinaša brezposelnim osebam, saj je "prav, da se jim zagotovi ustrezna raven socialne varnosti", so zapisali v sporočilu za javnost. Ne strinjajo pa se s tem, da je skupina kmetov, ki so v obvezno zavarovanje stopili prostovoljno in plačevali za širši obseg pravic, zdaj v slabšem položaju, kot jim je bil zagotovljen ob vstopu v sistem.
"To ni le diskriminatorno, temveč tudi nedopustno ravnanje do skupine oseb, ki si je na podlagi zakonskih določb plačevala prispevke oziroma dajatve za svojo socialno varnost," navajajo na zbornici in poudarjajo, da so še bolj prizadeti tisti, ki so skladno z zakonskimi določili plačevali prispevke za celoten obseg pravic, a jim država zdaj jemlje del teh pravic.
Kot je izpostavil predsednik zbornice Cvetko Zupančič, je zaskrbljujoče, da nihče od poslancev ob podpori spremembam zakona ni zaznal težav, ki jih spremenjeni zakon prinaša kmetom. Po njegovih besedah so na zbornici proti temu, da se za kmete zvišuje osnova za izračun prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, hkrati pa zakon posega v že pridobljene pravice. "Če ne bo posluha za rešitev te težave na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, bomo zahtevali ustavno presojo zakona," je še dejal Zupančič.
Zbornica je sicer na tovrstne posledice opozarjala še pred sprejetjem novele. Ker pa se je ta obravnavala po hitrem postopku, ni bilo javne razprave in zato na predlagane rešitve niso mogli podati pripomb.
Poslanke in poslanci so namreč v sredo s 75 glasovi podpore soglasno sprejeli novelo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Novela uvaja postopni dvig mesečnega prispevka za obvezno pokojninsko zavarovanje za tiste zavarovance, ki zavarovanje vplačujejo prostovoljno.