Vlada DZ predlaga, naj soglasje k prodaji Peka, ki je v težkem finančnem položaju, sprejme, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
Peko se je znašel v zelo slabem finančnem položaju. Dokapitalizacija s strani države v višini šestih milijonov evrov v začetku leta 2012 je bila izvedena v manjšem obsegu, kot je bilo prvotno načrtovano (12 milijonov evrov in trije milijoni evrov s strani zasebnega vlagatelja), zato se načrt prestrukturiranja, ki ga je pripravila uprava družbe, ni izvedel v načrtovanem obsegu.
Vlada je 22. decembra 2011 družbi naložila vstop zasebnega investitorja preko denarne dokapitalizacije, ki pa ga je družba neuspešno iskala vse do sredine leta 2012, so pojasnili v uradu vlade za komuniciranje.
Glede na okoliščine in pogoje vlade v zvezi z dokapitalizacijo Peka ter potrebne aktivnosti in roke za izpolnitev zahtev, ki so bile s strani predstavnikov zdaj že ugasle Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) preostalim obstoječim lastnikom Peka predstavljene septembra 2012, je bila posledično s strani vseh lastnikov izražena pripravljenost za prodajo njihovega lastniškega deleža v okviru skupnega nastopa pri prodaji Peka z namenom čim boljšega ekonomskega učinka.
Novembra 2012 je bila med obstoječimi lastniki družbe Peko (države z 66,80 odstotka, DSU s 25,23 odstotka, Gorenjska banka s 5,86 odstotka in SKB banka z 2,11 odstotka) sklenjena pogodba o skupnem nastopu pri prodaji Peka. Imenovali so šestčlansko komisijo za vodenje postopka skupne prodaje, v katero so bili imenovani predstavniki AUKN, DSU, SKB banke, Gorenjske banke, ministrstva za finance ter ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Javni poziv za zbiranje ponudb za nakup 100-odstotnega lastniškega deleža oziroma vseh 10.851.268 delnic Peka so objavili 23. novembra 2012. Postopek prodaje je potekal v več fazah. Do roka sta prispeli dve zavezujoči ponudbi, so pojasnili v uradu vlade za komuniciranje.
Komisija za vodenje postopka prodaje je oba ponudnika pozvala k izboljšanju ponudb. Na podlagi usklajevanj in pogajanj z obema ponudnikoma je komisija določila rok za predložitev končnih zavezujočih ponudb do 27. marca letos, dan kasneje pa je sprejela sklep o izboru najugodnejšega ponudnika, medtem ko je drugo ponudbo zaradi neustreznih zavarovanj ocenila kot neustrezno.
Nato so 2. aprila v DSU soglašali s predlagano prodajo in o tem sprejel sklep, da se 2.737.741 navadnih delnic Peka, ki jih ima v lasti DSU in ki predstavljajo 25,23-odstotni delež v osnovnem kapitalu družbe, proda družbi Osimpex iz hrvaškega Osijeka.