Hitra ureditev teh vprašanj na ustavni ravni bo po njegovih besedah pomembno prispevala tudi k lažjemu premagovanju gospodarske krize.
Šturm je na novinarski konferenci Zbora za republiko med drugim pozdravil vključevanje Hrvaške v EU. S tem se po njegovih besedah EU krepi.
Kot pravi Šturm, je Slovenija nepogrešljiv sestavni del evropskih institucij. Evropske institucije pa so tudi "tiste, ki nam v tem trenutku z veliko mero preudarnosti pomagajo pri obvladovanju težav, s katerimi se je znašla Slovenija v sedanji težki javnofinančni in gospodarski situaciji", je dejal.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zbor za republiko po njegovih besedah zato pozdravlja vse tiste ukrepe vlade in njena "prizadevanja za izhod iz gospodarske krize, ki jih priznava tudi EU in ki pomenijo tudi nadaljevanje politike prejšnje vlade na tem področju". Po Šturmovi oceni je to zanesljiv način, da Slovenija premaga sedanje gospodarske izzive brez večjega posredovanja evropskih mehanizmov. Kot pravi, ga veseli, da so nekateri predstavniki vlade, tudi premierka Alenka Bratušek, predvsem pred tujimi mediji pojasnili, da vlada "načrtuje izvedbo projektov, ki jih je trasirala že prejšnja vlada".
Šturm je poudaril tudi pomen svobodne demokratične družbe. Predpogoj za demokracijo je po njegovem mnenju svobodno oblikovanje politične volje. To pa pomeni, da v procesu izmenjave mnenj ne sme biti prisotno nasilje, saj kakršna koli oblika nasilja pomeni nasprotovanje svobodni demokratični družbi, poudarja Šturm. Nasilju smo bili po njegovih besedah pri nas priča tudi v letošnjem letu, med drugim v nekaterih primerih izražanja mnenj na množičnih demonstracijah.
Janko Kos iz Zbora za republiko je v zvezi s tem omenil, da je v protestih sodelovala tudi skrajna anarhistična skupina, ki deluje na način, ki ni v skladu z razsvetljenstvom in z evropsko svobodno demokratično družbo.
Nekdanji poslanec SDS in nekdanji predsednik DZ France Cukjati pa je na današnji novinarski konferenci Zbora za republiko poudaril tudi, da se primeri iz "turobne politične zime" ne nanašajo samo na poulični linč. Spomnil je, da je državni svet iz svojih vrst izločil nekoga, ki so ga ljudje izvolili, in da je prejšnji predsednik DZ "izganjal iz državnega zbora poslance" in si tako "uzurpiral oblast, ki pritiče samo volivcem in sodišču". "Mi smo že šli po robu demokracije, nevarno po robu, pa ni nihče tega obsojal," je dejal. Ob tem je opozoril, kako hitro lahko "krhka demokracija" preide v totalitarizem.