Odbor DZ za finance in monetarno politiko je danes ocenil, da predloga smernic upravljanja naložb ter klasifikacije naložb Slovenskega državnega holdinga nista primerna za nadaljnjo obravnavo.
Čufer je zakon o Slovenskem državnem holdingu označil za razmeroma nedomišljenega v delu, ki se nanaša na prenos naložb na državni holding. Ni treba izgubljati časa s prenosom naložb države na holding, temveč je treba čim prej pripraviti seznam podjetij, ki se jih bo privatiziralo, je dejal.
"Privatizacijo želimo pospešiti," je dejal minister in napovedal je, da bodo v najkrajšem možnem času za obravnavo v DZ pripravili prvi paket podjetij, ki so razpoložljiva za prodajo.
Smernice upravljanja naložb in klasifikacija naložb sta uvrščena na aprilsko sejo DZ, ki se začne 22. aprila. Oba dokumenta sta tesno povezana s strategijo upravljanja naložb države: smernice so osnova, klasifikacija pa je določena v strategiji, je spomnil Alojzij Potočnik (PS). Zato se mu zdi razumno, da bi odbor vse tri dokumente obravnaval sočasno, a ker strategije še ni, je navzočim na seji predlagal, naj obravnavana dokumenta ocenijo kot neprimerna za nadaljnjo obravnavo.
Tudi Matevž Frangež (SD) je menil, da so potrebni celoviti ukrepi. Opozoril je pred prehitro razprodajo po prenizkih cenah. Slovenija je v tem trenutku ranljiva zaradi zmanjšanega zaupanja v državo, ki je posledica neustreznih ekonomskih politik pa tudi zunanjih okoliščin. "Volkovi se najprej spravijo na najšibkejšega," je dodal.
V klasifikaciji, ki je eden od temeljnih dokumentov državnega holdinga, so naložbe države razvrščene na strateške, pomembne in portfeljske. Treba je razčistiti, zakaj so neke naložbe opredeljene kot strateške, druge pa kot portfeljske, je pozval Frangež in klasifikaciji očital, da namesto tega vsebuje zgolj tabelo naložb.
Jožef Horvat (NSi) je navzoče na seji spomnil, da se čas izteka. "Slovenski nacionalni interes je bankrotiral in družinska srebrnina je postala staro železo. Čakati na boljše čase - katera letnica je to?" je vprašal. Vnovični prestavitvi obravnave obeh dokumentov sicer ni nasprotoval, a vlada naj "dobesedno že jutri prinese na ta odbor nove rešitve".
"Da z lahkoto mečemo z mize vse, kar je bilo doslej narejenega in počasi pripravljamo nekaj novega, ni pot v pravo smer," je opozoril tudi Franc Bogovič (SLS).
Andrej Vizjak (SDS) je zavrnitvi obeh dokumentov nasprotoval z besedami, da bo to ob že tako številih slabih signalih mednarodnim trgom še dodaten negativen signal. Podobno je dejal Marko Pogačnik (SDS), ki je opozoril, da se bo brez teh dokumentov nadaljevala kalvarija upravljanja državnega premoženja, "ki je slabo".
Odbor za finance je tudi ocenil, da predlog novele zakona za uravnoteženje javnih financ, s katerim bi se uredilo izplačevanje pokojnin pod posebnimi pogoji, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Kot je povedala Andreja Črnak Meglič (SD), je medtem njihovim opozorilom že prisluhnilo ustavno sodišče ter Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje naložil izplačilo pokojnin, kot jih je urejal prvotni zakon. "Vendar pa se je treba posuti s pepelom in priznati krivico, ki smo jo prizadejali upokojencem," je pozvala.