Po besedah predsednika sindikata Dušana Miščeviča bodo govorili o prezaposlovanju carinikov in združevanju carinske in davčne uprave.
Vstop Hrvaške v EU, po katerem na državni južni meji ne bo več carinskega nadzora, bo namreč prinesel spremembe tudi za približno 400 tam zaposlenih carinikov. Na carinski upravi za te uslužbence po 1. juliju predvidevajo premestitev na druga dela in davčne naloge.
Miščević je za STA povedal, da so zadeve s prezaposlitvijo carinikov, ki so zaposleni na slovensko-hrvaški meji, povsem nejasne, zaradi česar se sindikat pripravlja na stavko vseh slovenskih carinskih delavcev. Če ne bo prišlo pri urejanju prezaposlitve carinikov v kratkem do kakšnega premika na bolje, jo je napovedal za prve majske dni, danes pa se bodo sestali z ministrom Čuferjem.
Sindikat je namreč z omenjenim ministrstvom v prejšnji sestavi sklenil sporazum, po katerem bi morala biti sistematizacija novih delovnih mest pripravljena do prihodnjega meseca, je pojasnil Miščevič. Zaradi po njegovem mnenju vse prepočasnega urejanja teh zadev pa vlada med člani sindikata - še posebej med tistimi, ki so zaposleni na mejnih prehodih - veliko nezadovoljstvo, je opozoril.
Vlada Janeza Janše je sicer marca sprejela predlog zakona o finančni upravi, v katero naj bi se združili carinska in davčna uprava; finančna uprava naj bi zaživela 1. julija, njena temeljna naloga pa bo pobiranje obveznih dajatev.
Sindikat državnih organov Slovenije je le dan po potrditvi omenjenega zakona na vladi DZ predlagal, naj zavrne predlog zakona o finančni upravi, saj, kot pravijo, ni usklajen s sindikati, odprta pa da so še številna vprašanja.