Prvič bo sindikatom nasproti sedla novoimenovana vladna pogajalska ekipa, ki jo vodi minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant. S sindikati se želi dogovoriti, kako do 158-milijonskega znižanja plačne mase v javnem sektorju.
Vlada bo namreč na pogajanjih izhajala iz plačne mase, kot jo je določil letošnji proračun. Glede na lansko realizacijo je predvideno 6,4-odstotno znižanje, kar predstavlja 288 milijonov evrov. Ker pa so učinki že sprejetih ukrepov iz zakona za uravnoteženje javnih financ za letos ocenjeni v višini 130 milijonov evrov, ostane še 158 milijonov evrov, o katerih se želi vlada s sindikati dogovoriti, na kakšen način jih bodo prihranili.
Kakšne ukrepe bo predlagala vladna stran, minister podrobneje še ni pojasnil. Dejal pa je, da bodo določeni linearni ukrepi na področju plač v javnem sektorju potrebni v vsakem primeru, a sam ocenjuje, da ni potrebe, da bi bili radikalni. Alternativa temu pa bi bilo po njegovih besedah odpuščanje iz poslovnih razlogov, česar pa si nihče ne želi.
V sindikatih javnega sektorja vztrajajo, da dodatno zniževanje plač, ki bi presegalo tisto, na katero so pristali lani pri zakonu za uravnoteženje javnih financ, zanje ni sprejemljivo. Prav tako si želijo dodatnih pojasnil glede podatkov in izračunov iz izhodišč za pogajanja, ki jih je vlada sprejela in sindikatom posredovala v četrtek.
Pogajalci naj bi se sicer v tem tednu sestali kar trikrat. Vlada pa si želi, da bi pogajanja zaključili do 10. maja in bi ukrepi lahko začeli veljati s 1. junijem.