Zadali smo si cilj, da bomo s privatizacijo zbrali toliko denarja, kot ga bomo potrebovali za zagon gospodarstva, je danes v DZ v odgovoru na poslansko vprašanje dejal minister za finance Uroš Čufer.
Jožef Horvat iz NSi je opozoril, da so država oz. družbe v delni ali stoodstotni državni lasti v preteklosti z nepremišljenimi poslovnimi potezami povzročile siromašenje nekaterih regij. Pri tem je izpostavil Pomurje, ki je pred leti izgubilo svojo samostojno banko, Pomursko banko, te dni pa naj bi bila podpisana tudi pogodba o prodaji Nafte Geoterm, ki je po mnenju Horvata za regijo zelo pomembna.
Horvata skrbi, ker naj bi šla Nafta Geoterm v roke konzorcija Petrol, s katerim imajo v Pomurju po besedah poslanca slabe izkušnje. To po mnenju Horvata dodatno siromaši pomursko regijo, zato je Čuferju zastavil vprašanje, kaj bosta ministrstvo za finance oz. vlada naredila, da ne bo z nepremišljenimi poslovnimi potezami povzročala še večjih razvojnih razlik med regijami in siromašila periferijo na račun osrednje slovenske regije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Čufer je pojasnil, da Horvatovo vprašanje odraža skrb za regijo, iz katere poslanec izhaja. "Moja skrb trenutno je osredotočena na celo Slovenijo," je povedal minister. Pojasnil je, da so odločitve o prodajah ali nakupih družb v zasebni lasti in selitvah njihovih sedežev v pristojnosti uprav in nadzornih svetov teh družb.
"To je v skladu z načelom dobre korporativne prakse, v katero tudi sam verjamem in v katero mislim, da ne bi bilo prav, da bi vlada posegala," je dejal in dodal, da vlada po zakonu o gospodarskih družbah ne more in ne sme vplivati na odločitve zasebnih družb.
Čufer je spomnil, da je bil pred kratkim sprejet zakon o Slovenskem državnem holdingu. "Veste, da je dokončna odločitev v vmesnem obdobju in po tem, ko bo klasifikacija (državnih naložb) sprejeta, dejansko v rokah DZ in da se bo o teh stvareh tukaj še pogovarjalo," je povedal.
Privatizacija je sicer ena od prioritet nove vlade, tako z vidika izboljšanja korporativnega upravljanja kot tudi z vidika javnofinančne vzdržnosti, je dejal Čufer. Zadali so si cilj, da bodo s privatizacijo zbrali toliko denarja, kot ga bodo potrebovali za zagon gospodarstva. "Tako da nevtraliziramo vpliv na javni dolg, ker želimo, da Slovenija ostane podpovprečno zadolžena država na dolgi rok," je sklenil Čufer.