Slovenija

V novi vladi tudi Pirc Musarjeva?

STA
11. 3. 2013, 17.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je potrdila, da se je danes sestala z mandatarko Alenko Bratušek in da je bila povabljena k sodelovanju v novi vladi kot nestrankarski strokovnjak.

Mediaspeed

O konkretnih resorjih, ki bi jih utegnila voditi, pa nista govorili, zagotavlja Pirc Musarjeva. O sodelovanju v vladi bo premislila v prihodnjih dneh.

Bratuškova se je danes v državnem zboru sestala s prvakom DL Gregorjem Virantom. Takoj po tem se je mudila na sedežu stranke PS, kjer pa so novinarji opazili tudi Natašo Pirc Musar, ki se ji v prihodnjem letu sicer izteka mandat informacijske pooblaščenke. Zato so se v javnosti takoj pojavile špekulacije, da bi utegnila postati kandidatka za ministrico za notranje zadeve in javno upravo ali pa za ministrico za pravosodje.

Po nekaterih informacijah naj bi namreč mandatarka pripravljala "plan B" za primer, če DL ne bo vstopila v koalicijo.

Tako Bratuškova kot Pirc Musarjeva sta PS zapustili brez izjav. Vendar je Pirc Musarjeva "v izogib širjenju nepreverjenih in neresničnih novic" o njenem, kot je zapisala, domnevnem angažmaju v novi vladi, sama razjasnila srečanje z Bratuškovo.

Kot je pojasnila v sporočilu za javnost, je mandatarko zanimala njena pripravljenost pomagati pri delu nove vlade. "Bila sem presenečena nad povabilom na razgovor, hkrati pa menim, da bi moral vsak, ki lahko s svojim znanjem prispeva k reševanju težav naše države, to storiti. Kdaj, če ne zdaj," je navedla Pirc Musarjeva.

Dodala je, da sta z mandatarko za zdaj ostali pri njeni zavezi, da o sodelovanju premisli, kar da bo v prihodnjih dneh tudi storila.

Resor ministrstva za pravosodje ter ministrstva za notranje zadeve in javno upravo bi sicer po neuradnih informacijah v novi vladi prevzela DL. Vendar ta ne obljublja sodelovanja v koaliciji, saj bo o tem končno besedo v sredo rekel svet stranke.

A kot kaže, bi tudi v primeru, da ta stranka v vlado ne bo šla, Bratuškova poskušala sestaviti manjšinsko vlado. Predsednik DZ in vodja poslancev SD Janko Veber se je danes zavzel za to, da bi v vsakem primeru, tudi če DL v koalicijo ne bo šla, nadaljevali s postopkom nezaupnice vladi Janeza Janše oziroma predložili listo kandidatov za ministre in oblikovali vlado.

Ministre državni zbor imenuje na javnem glasovanju in z navadno večino. PS, SD in DeSUS imajo 42 poslanskih glasov, a naj bi po neuradnih informacijah računali tudi na tri glasove nepovezanih poslancev.

Nekateri mediji so danes poročali, da se je na sedežu največje stranke v istem času kot Pirc Musarjeva mudil tudi nekdanji direktor urada vlade za komuniciranje (Ukom) Darijan Košir, vendar je ta slednje za STA zanikal. Na vprašanje, ali je kandidat za novega direktorja Ukoma, je odgovoril, da so te špekulacije preuranjene. Vprašanja, ali se o tem pogovarja z mandatarko, pa ne komentira.