Slovenija

Bratuškovi se obeta podpora za izvolitev za mandatarko

STA / A.M.
27. 2. 2013, 18.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Kandidatki za mandatarko Alenki Bratušek, ki bi nasledila Janeza Janšo, se obeta zadostna podpora.

Nekateri jo bodo podprli, ker želijo presekati politično krizo, drugi zato, ker želijo ustaviti "škodljivo" ravnanje sedanje vlade, po mnenju tretjih pa je to edina pot do predčasnih volitev. Bratuškova pa pričakovano ostaja brez podpore SDS in NSi.

Po mnenju SD bo s konstruktivno nezaupnico storjen prvi potreben korak, da se ustavi politika, ki jo vodi sedanja vlada, je dejala poslanka SD Majda Potrata. Vlado, "ki je del problema in ne obet izhoda iz krize", je treba po njenem mnenju čim prej zamenjati. Opozorila je na škodljivo ravnanje vlade, "ki jo namesto socialnega položaja ljudi skrbi le politično kadrovanje". Kot poudarja, izhoda iz krize ni mogoče graditi na poglabljanju konflikta med realnim in javnim sektorjem, pri tem pa nič storiti za dvig kakovosti storitev javnega sektorja. Kritična pa je bila tudi do državnega holdinga.

DL bo po besedah njenega predsednika Gregorja Viranta podprla konstruktivno nezaupnico, saj želijo prispevati glasove za to, da se preseka politična agonija. Kot pravi, je DL delovala svobodomiselno, vendar nikoli v nasprotju s koalicijsko pogodbo. Virant je Bratuškovo označil za osebo, s katero se je "mogoče dogovarjati in tudi dogovoriti". A do oblikovanja vlade je po njegovih besedah še dolga in trnova pot. Če bodo stranke sklenile dogovor in bo Bratuškova predlagala kompetentno ekipo, bo ta Slovenijo vodila do predčasnih volitev, ki bodo najverjetneje prihodnjo pomlad, pravi Virant.

Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc je pojasnil, da bo večina njihovih poslancev konstruktivno nezaupnico podprla le z namenom, da državo pripeljejo do predčasnih volitev. Prevc sicer ocenjuje, da se PS ni zmogla ograditi od Zorana Jankovića, ki je ponudil bianco odstopno izjavo z mesta predsednika stranke, ostaja pa ljubljanski župan. Za SLS ni sprejemljivo, da je nekaj poslancev PS na Jankovićevi listi v ljubljanskem mestnem svetu. Po mnenju Prevca je do padca Janševe vlade prišlo zaradi pomanjkanja sposobnosti priznavanja napak, pomanjkanja sposobnosti stopiti korak nazaj in umiriti situacijo.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je poudaril, da danes ne govorijo o konstruktivni nezaupnici vladi, ker ta ne bi delala v smeri reševanja gospodarske krize. Je pa dejstvo, pravi, da Janša s svojim vztrajanjem na funkciji premiera ni ovrgel suma koruptivnega dejanja. Ko ni odstopil, je zgolj "zaostril politično krizo". Zato bodo poslanci DeSUS soglasno podprli Bratuškovo in ji dali možnost, da v prihodnjih dneh oblikuje novo vlado, ki bo "prekinila kaotično politično stanje in nadaljevala s sprejemanjem nujnih strukturnih reform".

Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa je potencialnim partnericam bodoče koalicije dejal, da bodo v prihodnjih dneh videli, kakšno je breme koalicije. "Verjemite, da boste številni zelo razočarani, ko si boste na lastna ramena naložili odgovornost do države," je poudaril in zagotovil, da jim NSi ne bo "nagajala". "Draga nova koalicija, ne uničite tisto, kar smo mi v tem letu težko gradili in trdo delali," je dodal. Stranke, ki so zapustile Janševo vlado, je še pozval, naj se obnašajo odgovorno in česa podobnega ne delajo še kakšni drugi vladni koaliciji. Bratuškove v NSi ne bodo podprli, ji pa želijo vse dobro.

Predstavnik madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz ni bil jasen, ali bosta poslanca narodnih skupnosti podprla konstruktivno nezaupnico. Med pogoji za podporo je izpostavil, da kandidatka ali vlada nedvoumno razpolaga z najmanj absolutno večino, brez njunega glasu. Po njegovih besedah sta poslanca narodnih skupnosti v težkem položaju, saj da smernice morebitne nove vlade glede odnosa do narodnih skupnosti niso bile jasno predstavljene. Göncz se je Janševi vladi zahvalil za njen odnos in korektno delo z narodnimi skupnostmi, glede na aktualni politični položaj pa poslanca menita, da bi bile najboljša rešitev čim prejšnje predčasne volitve.

Že pred tem sta stališče poslanske skupine predstavila predstavnika PS in SDS. Predstavnica predlagateljev konstruktivne nezaupnice Melita Župevc iz PS je dejala, da se poslancem danes ponuja priložnost izvolitve mandatarke ter s tem položitev temeljev novi vladi, ki bo "vrnila optimizem in s trezno presojo stvari premaknila naprej". Vodja poslancev SDS Jože Tanko pa je poudaril, da SDS Bratuškove ne bo podprla, saj da je edini cilj potencialne bodoče koalicije, da se Janša umakne s politične scene.

Poslanci nadaljujejo z razpravo, za katero je predvidenih več ur, tajno glasovanje o imenovanju Bratuškove za mandatarko je pričakovati šele v poznih večernih urah.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?