Tudi cena kurilnega olja bo ostala nespremenjena pri 1,052 evra za liter.
Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, je vlada danes na dopisni seji spremenila uredbo o določitvi zneska trošarine za energente, skladno s katero je znižala trošarino za neosvinčeni bencin s 545,94 na 527,37 evra na 1000 litrov, trošarino za plinsko olje za pogon s 416,40 na 399,87 evra na 1000 litrov, trošarino za plinsko olje za ogrevanje pa s 105 na 86,85 evra za liter.
Potrošnja energentov se je v zadnjem obdobju lanskega leta po pojasnilih urada znižala v povprečju za okrog 20 odstotkov, trend padanja pa je možno zaslediti tudi v začetku letošnjega leta.
"Z namenom zaustavitve padanja prodaje energentov je vlada predlagala znižanje trošarin v takšni meri, da se zadrži drobnoprodajne cene na trenutnem nivoju ter ohrani konkurenčnost drobno prodajnih cen pogonskih goriv v primerjavi s sosednjimi državami," so poudarili.
Kot so poudarili v uradu za komuniciranje, bo z ustrezno trošarinsko politiko vlada to konkurenčnost zagotavljala tudi v prihodnje. "S povečano prodajo energentov se pričakujejo dodatni fiskalni viri iz naslova trošarin na pogonska goriva," so še dodali.
Cene naftnih derivatov v Sloveniji se določajo skladno z vladno uredbo, po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in na gibanju tečaja dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij.
Slovenski bencin še vedno dražji od avstrijskega!
Potem ko je vlada danes znižala trošarine za energente, bodo cene naftnih derivatov v prihodnjem 14-dnevnem obdobju ostale nespremenjene. Tako bo treba za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina tudi od torka naprej odšteti 1,549 evra, 100-oktanskega 1,562 evra in za liter dizelskega goriva 1,411 evra.