Kot je v poslanici zapisala generalna direktorica Unesca Irina Bokova, je letošnji poudarek obeleževanja dne na materinščini kot pomembnem gradniku kakovostnega izobraževanja in večjezičnosti. Po besedah Bokove je materni jezik osnova za kakovostno izobraževanje, to pa pogoj, da ljudje dobijo moč v svojih okoljih. Prav to moč bi morali po njenem mnenju negovati, saj bi z njo odpravili neenakosti in poskrbeli za trajnostni napredek vseh.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Slovensko poslanico sta spisala ministrica za kulturo in predsednik Društva slovenskih pisateljev. Bizjak Mlakarjeva je v njej med drugim opozorila, da je materinščina najpomembnejši in najimenitnejši del kulturne dediščine naroda oziroma celotne skupnosti.
"Materinščina je za večino ljudi nedeljivi del identitete posameznika in vezivo identitete narodne skupnosti, ki se oblikuje kot skupnost ravno na podlagi jezika, kulture ter seveda politične volje, ki izraža samozavest te skupnosti," je zapisala ministrica, ki obenem podaja razveseljiv podatek, da se je lani število bralno pismenih prebivalcev Slovenije povečalo glede na podatke za leto 2014 z 58 na 70 odstotkov.
"Četudi ni dneva, da bi ne umrl kateri od jezikov našega sveta, slovenščina živi in živi zapisana že skoraj pet stoletij," pa je poudaril Svetina. Po njegovih besedah bi moral pogled na Slovar slovenskega knjiženega jezik v nas buditi posebno obliko nacionalnega ponosa. "V njem je neprecenljivo bogastvo, ki ga ni nikjer drugod," je prepričan.
Ob tem je opozoril, da "naši materinščini grozi pohaba, zloraba, posilstvo", ter še, da "bomo največjo škodo storili sami sebi, če bomo zatajili svoj jezik. Ker vse manj bo držalo reklo, da čim več jezikov znaš, več veljaš, saj bomo brez svojega, maternega jezika sirote, brezimni izgnanci iz lastne domovine".
Društvo slovenskih pisateljev v Avstriji bo z Društvom slovenskih pisateljev v Orfejem salonu ljubljanske opere pripravilo literarni večer.
Mednarodni dan materinščine obeležujemo v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu. Po svetu danes govorijo okrog 6000 različnih jezikov. Od tega jih po oceni Unesca polovici grozi, da bodo izginili. V Sloveniji ob slovenščini, materinščini večinskega prebivalstva, sobiva še več kot 50 materinih jezikov.