V Žireh, kjer je bilo klekljanje na prehodu z 19. v 20. stoletje številnim družinam pomemben dodaten vir zaslužka, klekljarsko tradicijo uspešno ohranja 125 članov klekljarskega društva Cvetke, ki letos praznuje deset let. Da obrt ne zamre,pa skrbi tudi čipkarska šola, ki neprekinjeno deluje že od leta 1906 in ima tudi letos več kot sto učencev. Čipke, ki nastajajo pod spretnimi rokami klekljarjev, vsako leto predstavijo na tradicionalnih klekljarskih dneh. Kot je za STA pojasnila predsednica društva Cvetke Marica Albreht, bo letošnja prireditev posebej posvečena prikazu čipk iz sto in več let starih vzorcev. Na ogled bo okrog 70 čipk, ki so jih na novo po starih vzorcih izdelale klekljarice.
Čipke bodo razstavljene na sedmih lokacijah
Omenjene čipke bodo razstavljene v Galeriji Svoboda v Zadružnem domu. Čipkarski šoli iz Žirov in Idrije, filatelistično društvo Lovro Košir Škofja Loka z zbirko Janeza Cerkvenika čipka na znamkah in dela, ki so prispela na natečaj modni dodatki, se bodo medtem predstavljali v stavbi občine. Razstave čipk pa bodo na ogled tudi na šestih drugih lokacijah v Žireh. 8. slovenske klekljarske dni bo drevi ob 18. uri ob pestrem kulturnem programu odprl najstarejši slovenski klekljar Jože Stanonik iz Žirov, ki šteje 95 let. Uvodne prireditve se bo udeležil in imel pozdravni nagovor tudi nosilec liste SDS na evropskih volitvah Milan Zver. V prihodnjih dneh pa bo v okviru med drugim potekal strokovni posvet Podobe čipk, na katerem bodo skušali osvetliti vlogo in pomen likovnosti v čipkarstvu nekoč in danes ter predstaviti sodobno ustvarjalnost v povezavi s čipkami.
Poskrbljeno za odrasle in otroke
Vrhunec letošnjih klekljarskih dni bo prihodnjo soboto, 3. maja, ko se bodo zvrstili likovna kolonija, šaljivo tekmovanje v klekljanju za otroke in tekmovanje za odrasle, srečanje pihalnih godb ter spektakel na rapalski meji Kontrabant. Gre za dramsko uprizoritev, ki bo gledalce popeljala v čas med obema svetovnima vojnama. Slovenski klekljarski dnevi v Žiri privabijo tudi številne izdelovalce izdelkov domače in umetne obrti, katerih stojnice bodo 3. maja razpostavljene po središču Žirov. Hkrati bo poskrbljeno za kulinarične dobrote, med katerimi izstopa žirovska posebnost - drobnjakovi "štrukeljčki na žup".