"megalomanske blodnje"

Kraševca zaradi teroristične grožnje poslali na psihiatrično zdravljenje

S.R:/STA
20. 2. 2019, 14.21
Posodobljeno: 20. 2. 2019, 14.27
Deli članek:

Koprsko sodišče je 30-letnemu Kraševcu, ki je lani grozil z zastrupitvijo vodnega vira, danes izreklo varnostni ukrep psihiatričnega zdravljenja v zdravstveni ustanovi in mu do pravnomočnosti sodbe podaljšalo pripor v mariborski enoti forenzične psihiatrije.

STA
Obramba se na odločitev ne bo pritožila.

Kraševec, ki je bil v preteklosti večkrat tudi hospitaliziran zaradi svoje duševne bolezni, se je v postopku zaradi obtožb o terorizmu znašel po tem, ko je lani na naslove predsednika vlade in več ministrov poslal elektronska pisma, v katerih je opozarjal na ranljivost kritične infrastrukture, predvsem objektov za oskrbo z vodo in vodohranov. V primeru neukrepanja pa je zagrozil, da bo zastrupil vodo v vodohranih.

Sodni senat Okrožnega sodišča v Kopru pod predsedstvom Orjane Trunkl je danes zaključil z dokaznim postopkom in tudi razglasil sodbo. 30-letniku je izrekel varnostni ukrep zdravljenja v zavodu, ki lahko traja največ pet let, stanje moškega pa bodo preverjali na šest mesecev. Obenem je senat obtoženemu podaljšalo pripor do pravnomočnosti sodbe, a ga glede na gmotni položaj oprostilo plačila stroškov postopka. 

Trunklova je v obrazložitvi sodbe navedla, da je opredelitev kaznivega dejanja teroristične grožnje zadostovalo že grožnja storilca, da bo neko dejanje izpeljal, kar je sam opredelil v elektronski komunikaciji. Poleg tega je grožnje podkrepil še z videoposnetkom. Tako ni mogoče zatrditi, da ni šlo za grožnje, ki ne bi imele zastrašujočega učinka.

Ni zrel za prostost

Glede na ugotovljeno neprištevnost obtoženega je tako ostalo vprašanje, ali zanj odrediti zdravljenje v zdravstveni ustanovi ali na prostosti. Ob izvedenskem mnenju in dejstvu, da je obtoženi v preteklosti že opustil zdravljenje, je senat tako sledil predlogu tožilstva in se odločil, da zadeva še ni zrela za zdravljenje na prostosti. 

Obramba je sicer predlagala njegovo oprostitev, saj da ni šlo za resne grožnje, v primeru, da bi Kraševca spoznali za krivega, pa je predlagala izrek ukrepa obveznega zdravljenja na prostosti. Kot je po razglasitvi sodbe pojasnila odvetnica Barbara Markežič, pa je za njenega varovanca najbolj pomembno, da pride na odprti oddelek, zato so se dogovorili, da se na sodbo ne bodo pritožili. Markežičeva je sicer opozorila, da je sam izvedenec psihiatrične stroke predlagal ambulantno psihiatrično zdravljenje. Odločitev sodišča pa je pripisala tudi medijski izpostavljenosti primera. 

"Le megalomanske blodnje"

Sam obtoženi je v zaključnih besedah sicer pojasnil, da se je več kot desetletje ubadal s psihično boleznijo, da pa so bile njegove grožnje, tudi tiste v prejšnjih letih, le megalomanske blodnje. To po njegovem dokazuje tudi dejstvo, da v vseh teh letih ni nikogar napadel, povzročil je le za nekaj deset evrov škode s poškodovanjem registrske tablice in brisalca na avtomobilu. Z jemanjem zdravil se je njegovo stanje normaliziralo, je zatrdil, pred senatom pa je hkrati napovedal, da bo izbrisal svoj naslov elektronske pošte in s tem porušil komunikacijskim most, prek katerega bi lahko še obremenjeval državne ustanove.nedovoljenega prehajanja meje

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?