Črna kronika

Michael Jackson kemično kastriran?

Lara Paukovič, Zvezde
7. 8. 2018, 10.01
Deli članek:

Michael Jackson, ki bi konec avgusta, če bi bil še živ, dopolnil okroglih šestdeset let, je bil nesporni kralj popa: največja svetovna zvezda z več kot 750 milijoni prodanih plošč in trinajstimi osvojenimi grammyji.

Profimedia

Vendar je Michael Jackson ceno slave drago plačal: ob vsem svojem zvezdništvu je bil osamljen, nezadovoljen čudak, ki si je s plastičnimi operacijami uničil videz, zaradi naivnosti pa je bil nagnjen k temu, da zaupa ljudem, ki z njim niso imeli vedno najboljših namenov.

Med njimi je bil tudi dr. Conrad Murray, 58-letni kardiolog, ki je za Jacksona skrbel med pripravami za že vnaprej skoraj razprodano turnejo This Is It. Za honorar 150 tisoč dolarjev mesečno mu je odmerjal zdravila, kot so valium, lorazepam, midazolam in propofol. Posebej odvisen je bil Michael od propofola, anestetika mlečno bele barve, ki mu je pravil kar »mleko«. Kombinacija vseh teh zdravil je bila za pevca nazadnje usodna, Murray pa je končal na sodišču, kjer so ga obsodili na štiri leta zapora.

Profimedia
Kot dečka naj bi ga oče kemično kastriral, da ne bi izgubil značilnega visokega glasu.

Težko otroštvo

Kot otroku Michaelu Jacksonu ni bilo postlano z rožicami. Njegov oče, propadli glasbenik Joe Jackson, je svoje ambicije preusmeril na potomce in z njimi sestavil skupino The Jackson 5, ki je potovala po vsej Ameriki. Turneje so bile fizično in psihično naporne – če niso ubogali, jih je oče, ki je na skoraj vsak koncert pripeljal novo ljubico, pretepel.

Preberite tudi: Bobnar skupine Elvis Jackson zaradi izgorelosti naznanil konec. Kliknite TUKAJ!

Michael je bil ob tem zaradi izrazitih mozoljev tarča posmeha. Joe je sina izpostavil hormonski terapiji, ki je imela poleg tega, da naj bi pozdravila mozolje, še en zaželen stranski učinek: ustavljala je hormonske spremembe v Michaelovem telesu, ki bi povzročile mutiranje. Pozneje so se pojavile govorice, da ni šlo le za hormonsko terapijo, pač pa da je stari Jackson dečka pravzaprav kemično kastriral, kajti njegov največji strah je bil ta, da bi Michael izgubil značilni visok glas, s katerim je zaslovel.

Profimedia
Še preden se je dokončno iznakazil z lepotnimi operacijami.

Vrtoglava slava

Kakor koli, glas je ostal, tudi ko je Michael po razpadu The Jackson 5 nadaljeval samostojno kariero. Prvi solistični album Off the Wall je izdal leta 1979, pravi bum pa je sledil tri leta pozneje s Thrillerjem. Ta album še danes drži prodajni rekord v ZDA, skladbe z njega, kot so Billie Jean, Beat It in Thriller, pa so skupaj z njegovim značilnim plesom »moonwalk« postale nesporne klasike. »Jackson je večji fenomen kot Beatli in Elvis Presley, morda najpopularnejši temnopolti pevec vseh časov,« so tedaj o njem zapisali v reviji Time. A s tako vrtoglavim uspehom in denarjem so se začeli pojavljati tudi kontroverznosti in škandali. Prve v tej kategoriji so bile njegove številne plastične operacije, ki so se začele leta 1986, ko je izvedel, da ima kožno bolezen vitiligo, zaradi katere se na različnih delih telesa pojavljajo beli madeži. Takrat je začel uporabljati bel puder, se izogibati soncu in si počasi preoblikovati obraz – najopaznejša je bila sprememba nosu, ki ga je izrazito zožil. Vendar menda ne zato, da bi postal pravi belec, kar so mu mnogi očitali in ga hkrati obtoževali, da se sramuje svojega porekla, pač pa da bi z obraza izbrisal podobnosti z nasilnim očetom. Četudi ne vemo, kaj je z operacijami v resnici želel doseči, pa je šel z njimi v zadnjem obdobju življenja nedvomno predaleč: po svetu je hodil bled, pretirano naličen in z groteskno tankim nosom, ki mu je že skoraj povsem razpadel.

Profimedia
Na začetku osemdesetih, ko je izšel Thriller, je bil na vrhuncu slave.

V vrtincu škandalov

Precej prahu je dvignila tudi njegova naklonjenost otrokom, zlasti dečkom. Na njegovem sanjskem posestvu Neverland so bili otroci vedno dobrodošli, tam so se lahko igrali ves dan, potem pa v Michaelovi hiši tudi prenočili – in to z njim v njegovi postelji. Michael je ves čas zatrjeval, da so njegove vezi s temi otroki popolnoma nedolžne, a leta 1993 so ga starši trinajstletnega Jordana Chandlerja obtožili spolne zlorabe njihovega sina. Da bi preusmeril pozornost javnosti s škandala, se je leta 1994 poročil z Elvisovo hčerko Liso Marie Presley, vendar je zakon trajal le nekaj mesecev. Malo več sreče je imel z medicinsko sestro Debbie Rowe, s katero se je poročil 1996. Leto pozneje se jima je rodil sin Prince, leta 1998 pa še hči Paris. Zadnjega sina, Michaela Jacksona II., je dobil leta 2002, že po ločitvi od Debbie, a ni nikoli razkril, kdo je njegova mati, povedal je le, da ni bil spočet po naravni poti – ravno tako kot naj ne bi bila tudi starejša otroka. Pravzaprav se pojavljajo celo namigovanja, da pevec v resnici ni njihov biološki oče, saj nikoli ni imel intimnih odnosov.

Profimedia
Začel je z brati v skupini The Jackson 5 pod vodstvom avtoritarnega očeta Joeja Jacksona.

Začetek konca

Michael ni ravno slovel po varčnosti. Svoj denar je brezsramno zapravljal in poslušal nasvete za slabe finančne naložbe. Nekoč naj bi najel celo nadstropje hotela Four Seasons v New Yorku, a potem tam sploh ni stanoval, pač pa se je vrnil na posestvo Neverland – hotel pa je vseeno plačal. Če bi redno hodil na turneje, nora razsipnost seveda ne bi bila težava, a je nastopal vse redkeje, kajti mučila ga je trema in bil je na pomirjevalih, od katerih je v zadnjem obdobju življenja postal popolnoma odvisen. Ko so se spet pojavile govorice o njegovih zlorabah otrok, naj bi ga to pripeljalo na rob živčnega zloma. Odločil se je za poslovilno turnejo pod naslovom This Is It, četudi zanjo ni bil ne psihično ne fizično sposoben. Verjetno bi bolj kot koktajl močnih in nevarnih zdravil, s katerimi se je opajal pod nadzorom Conrada Murrayja, potreboval pomoč psihologa, a se za njegovo psihično zdravje menda nihče ni zanimal. Tistega usodnega junijskega dne se je Michael zvečer vrnil z vaje za nastop, vzel osem tablet lorazepama, kar bi uspavalo šest ljudi, nanj pa je imelo komajda kakšen učinek, na koncu pa mu je Murray ponoči dal še propofol, ki se sicer v bolnišnici daje pacientom pred narkozo in lahko povzroči dušenje, ter ga pustil brez nadzora. Pošiljal naj bi elektronsko pošto in po telefonu klepetal s svojimi ljubicami, dokler malo pred dvanajsto vendarle ni opazil, da je z Michaelom nekaj narobe. Ko so prišli reševalci, pop zvezdniku ni bilo več pomoči – posebej tragično pa je tudi, da so bili ob prizoru, ko so shujšanega in izmučenega Jacksona ob pol treh razglasili za mrtvega, prisotni tudi njegovi otroci.

Profimedia
Paris in Prince Jackson imata oba tatuje s podobo umrlega očeta.

Jacksonovi otroci danes

Da imajo Prince, Paris in Michael II. z vzdevkom Blanket očeta v lepem spominu, razkriva to, da sta si tako Prince kot Paris omislila tatu z očetovo podobo. Prince ima danes enaindvajset, Paris pa dvajset let in se ukvarja z manekenstvom ter igro, je pa tudi aktivistka. Šestnajstletni Blanket, ki v prostem času igra igrice in se ukvarja z borilnimi veščinami, pa je nasledil očetov glasbeni talent – če se bo odločil tudi profesionalno ukvarjati z glasbo, mu napovedujejo sijajno kariero.