Statistični podaki policije z območja Nove Gorice sicer pravijo, da so v letih 2016 in 2017 obravnavali po dva primera utopitve v Soči in skupno deset nesreč v teh dveh letih na vodah.
Samo v letošnjem letu so možje v modrem obravnavali že štiri nesreče na reki Soči v Zgornjem Posočju, prav vse pa so se zgodile v mesecu juliju. Zadnja, najbolj tragična letos, končala se je s smrtnim izidom 33-letnega slovaškega kajakaša blizu naselja Kal - Koritnica, se je zgodila v torek. Poleg te so 4. julija obravnavali tudi nesrečo 39-letnega avstrijskega kajakaša na Soči v okolici Kobarida, ki se je poškodoval, med soteskanjem se je ob reki pri pešpoti do slapa Kozjak na prvi dan tega meseca poškodovala 50-letna državljanka Francije, 7. julija pa se je pri skoku v reko Sočo blizu naselja Lepena poškodoval češki državljan.
SLAP KOZJAK: 1. julij nesreča 50-letne Francozinje med soteskanjem
KOBARID: 4. julij nesreča 39-letnega avstrijskega kajakaša
LEPENA: 7. julij nesreča češkega državljana KAL-
KORITNICA: 10. julij smrt 33-letnega slovaškega kajakaša
UPOŠTEVAJTE OSNOVNE VARNOSTNE UKREPE
Tako kot drugje po Sloveniji je tudi na območju PU Nova Gorica določenih kar nekaj kopalnih voda, kjer se je poleti mogoče ohladiti v rekah in jezerih. Kopanje pa ni varno povsod, ampak le na vodnih površinah, ki so temu namenjene. Ob tem je treba upoštevati osnovne varnostne ukrepe, so opozorili na policiji. Na območju PU Nova Gorica so kot kopalne vode opredeljeni določeni predeli reke Soče (odseki pri Čezsoči, Tolminu, Kanalu ob Soči in Solkanu), hudourniška reka Nadiža od naselja Logje do Robiča ter reka Idrijca na odseku Bače pri Modreju. Reka Soča in njeni pritoki so zanimivi tudi za adrenalinske športe oziroma različne rekreacijske vodne in obvodne dejavnosti. Nekatere med njimi so po opozorilu policije lahko varnostno problematične.
TVEGANJA VEDNO OBSTAJAJO
O varnosti športnega turizma na Soči smo se pogovarjali z Borutom Nikolašem iz agencije Maya team, ki nam je pojasnil, da imajo turisti včasih tudi precej nestvarne želje. Kot primer je navedel neodgovornega češkega turista: »Lani je na rafting želel Čeh in to z enoletnim otrokom, kar se mi zdi nezaslišano. Tako vztrajen je bil v svoji nameri, da sem ga moral dobesedno vreči iz pisarne.« Sicer pa, kot je dejal, vodnega doživetja ne morejo omogočiti nosečnicam, neplavalcem, tistim, ki so zaužili alkohol ali droge, in seveda ne takim, ki imajo kakšno resno zdravstveno ozadje. Skratka, slediti je treba nekemu protokolu, ki omogoča kar najvišji faktor varnosti. »Zavedati se je treba tudi, da absolutne varnosti ni in da tveganja, da se, na primer, zvrne čoln, seveda obstajajo,« je še zaključil Nikolaš.
POOSTRENI NADZORI
Sicer pa je regijska koordinacija inšpekcij iz Nove Gorice tudi letos pred začetkom turistične sezone sklicala delovni posvet z namenom zagotavljanja večje varnosti na reki Soči, kjer so predlagali tudi časovne termine izvedbe skupnih poostrenih nadzorov. Sestanka so se udeležili inšpektorji različnih inšpekcijskih služb, med njimi tudi predstavniki PU Nova Gorica. Enega izmed predlaganih skupnih poostrenih nadzorov so izvedli v petek, v prihodnje pa bodo izvedli še dva podobna poostrena nadzora.