Zasebno z javnim

Krajani šokirani: »Za to je šel naš denar!?«

Mirko Vorkapić / Novice Svet24
13. 7. 2018, 20.07
Posodobljeno: 14. 7. 2018, 00.11
Deli članek:

Občina Straža je ponosno predstavila novo pridobitev, ki jo je v navezi s podjetjem Pagras, d. o. o., snovala daljši čas. Po skoraj dveh tednih dela so predstavili vstopno-izstopno točko na reki Krki.

Facebook
Težko pričakovana pridobitev vstopno-izstopna točka na reki Krki je šokirala krajane.

Krajani Straže in okolice ne morejo verjeti svojim očem. Občani in Osnovna šola Vavta vas so se pred časom zavzeli za izgradnjo objekta z namenom izvajanja naravoslovnih terenskih delavnic na delu reke Krke, točka pa bi bila namenjena tudi kopalcem. In njihove želje so uresničili. Po dvanajstih dneh trdega dela je bila vstopno-izstopna točka na reki Krki dokončana in Občina Straža je na svojem uradnem facebook profilu navdušeno pozdravila novo pridobitev pri novem šolskem mostu. A ljudje so si morali pometi oči, ko so videli, da gre za tri stopnice na nabrežju Krke, za katere je občina podjetju Pagras, d. o. o., iz Novega mesta plačala kar 13 tisoč evrov. Občutki krajanov se trenutno gibljejo na presečišču začudenja, besa in posmeha, saj ne morejo dojeti, kako lahko tako boren projekt toliko stane. Poklicali smo izvajalca del in občino ter poskušali pridobiti odgovore in pojasnila.

Izvajalca laični pomisleki ne zanimajo

Občina Straža dodaja, da je objekt kakovostno zgrajen za večdesetletno uporabo, pri tem pa varen, statično stabilen in ustreza vsem predpisom.

Preden nam je uspelo stopiti v stik z izvajalcem del, so nam krajani sporočili, da so stopili v stik z direktorjem podjetja Pagras Matjažem Pavlinom, ki naj bi jim odgovoril, da sploh ni izstavil računa ter da niti ni vedel, koliko je vse skupaj stalo. Te navedbe je v telefonskem pogovoru Pavlin zanikal in tovrstne komentarje označil za neverodostojne. »Prijavili smo se prek javnega razpisa, kjer je občina izbrala ponudnike,« je pojasnil Pavlin in odgovoril, da ne ve, koliko podjetij je tekmovalo na razpisu. Na vprašanje, zakaj je za tak projekt cena tako visoka, pa je odgovoril, da ni njegova naloga, da o tem razlaga. »Projekt je bil narejen, popis del je bil oddan. Če vsak laik ne zastopi, kako je ta zadeva izvedena, je pa to druga stvar. Mene ne zanima, kaj se ljudje sprašujejo, ker ljudje se sprašujejo marsikaj,« je na pomisleke laičnih davkoplačevalcev in sofinancerjev javnih naročil odgovoril direktor podjetja. Pri lokalnem podjetju, ki se ukvarja s podobnimi deli, so nam povedali, da stroški takšnega projekta ne bi smeli preseči šest tisoč evrov, poleg tega pa se jim zdi, da so izvajalci porabili nekam veliko delovnih dni.

Občina se opravičuje

Na občini poudarjajo, da ne gre za izvedbo zasebne vstopno-izstopne točke, temveč za objekt, ki je zgrajen in namenjen javni uporabi za večje število ljudi ter da se na njem lahko izvajajo šolske učne delavnice na prostem. 

Nato smo se obrnili na Občino Straža, kjer so nam poskušali odgovoriti na vprašanja. Kot so sporočili z občine, so najprej naročili izvedbo geodetskega načrta, na podlagi projektne dokumentacije, ki jo je izdelalo podjetje Spina Novo mesto, d. o. o., pa je bilo oddano naročilo izdelave projekta vstopno-izstopna točka na reki Krki. »Projektantski popis opravljenih del iz projekta PZI je znašal 10.460,78 evra z DDV. Končna izvedba gradbenih in tesarskih del znaša 9058,68 evra z DDV,« so pojasnili. Izvedba je obsegala zemeljska, zidarska in tesarska dela. Kot so dejali, je bila ocena investicije, ki je bila objavljena na spletu, ocena vseh opisanih del oziroma stroškov. »Opravičujemo se tudi podjetju Pagras, d. o. o., iz Novega mesta zaradi napačnega razumevanja vrednosti celotne investicije,« so povedali na občini. Vseeno pa nam na občini niso uspeli odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja. Tako ostaja nepojasnjeno, zakaj je občina za izvedbo del izbrala podjetje Pagras ter ali se je na javnem razpisu za izvedbo investicije potegovalo še kakšno podjetje.