V poplavi narodno-zabavnih ansamblov je vaš ansambel še zelo mlad, kljub temu pa ni malo tistih, ki pozdravljajo vaše delovanje. V čem je skrivnost vaše priljubljenosti?
Verjetno k temu pripomore to, da delamo na projektih, ki pritegnejo vse generacije in vse skupine poslušalcev – od najmlajših, malo starejših, izobraženih glasbenikov do popolnoma laičnih poslušalcev. Člani smo v povprečju stari 21 let, le basist Aleš je malo starejši in ima 29 let. In rekli bi, da nam naša leta pomagajo pri tem, da se lažje približamo mladim poslušalcem – našim sovrstnikom, na katere tudi ciljamo, saj vsi vemo, da na mladih svet stoji. Večkrat pa naša leta pripeljejo do tega, da se moramo za starejše poslušalce bolj potruditi in dokazati, da kljub svojim letom premoremo dobro glasbo.
Kako ste se zbrali skupaj? Na čigavo pobudo?
Člani ansambla se poznamo že od prej iz raznih glasbenih šol, zbližale pa so nas prijateljske vezi. Vsak je pri sebi že od malega gojil ljubezen do narodno-zabavne glasbe in sanjal, da bo nekoč stal na velikih odrih. Ansambel pa je nastal na pobudo Martina Juharta, člana Poskočnih muzikantov. Martinu smo zelo hvaležni, saj je bil kljub naši veliki želji o ustanovitvi ansambla on tisti, ki nam je vlil potreben pogum in pomagal pri prvih velikih korakih Vražjih muzikantov.
Od kod ideja za ime Vražji muzikanti?
Na začetku poti si je treba nadeti tudi ime. (smeh) Iskali smo ime, ki bi se podalo naši mladostni energiji in bi si ga ljudje zapomnili, ko bi ga prvič slišali. Na enem od naših prvih nastopov je do nas pristopil starejši gospod in v štajerskem narečju rekel, da smo 'vun iz vraga'. Ta fraza se nam je vtisnila v spomin in tako smo postali Vražji muzikanti.
Kako pa pride ta vaša vražja narava najbolj do izraza?
Naše ime se dokaže v naši mladostni energiji, za katero nam marsikdo pravi, da je naš adut. Vedno smo dobre volje in vedno pripravljeni na akcijo. Smo mladi in polni energije, zato povsod, kamor pridemo, poskrbimo za vražje vzdušje.
Vsi ste glasbeno močno podkovani. Kdo od vas glasbo tudi študira?
Vseh pet članov ansambla je obiskovalo nižjo ali srednjo glasbeno šolo, Jan in Luka pa še naprej študirata na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Večina članov je še študentov, basist pa je že redno zaposlen.
Vas je glasba povezala tudi zasebno? Se v prostem času družite?
Glasba nas je močno povezala med seboj tudi zasebno in skupaj preživimo veliko časa – na vajah, nastopih, večkrat tudi ob kakšni kavici, kinu, športu … Naše prijateljske vezi so postale tako močne, da so Vražji muzikanti naša druga družina.
Vašo skupino so močno zaznamovali tudi nastopi na festivalih. Kaj so vam ti dali?
Delujemo od avgusta 2016 in v tem času smo prejeli kar deset festivalskih nagrad na različnih festivalih, na kar smo zelo ponosni. Ti nastopi so nam prinesli prepoznavnost, prijateljske vezi z drugimi ansambli, denarne nagrade so nam finančno omogočile veliko projektov in še bi lahko naštevali. Festivali so za mlade ansamble lahko odlična odskočna deska za naprej, zato podpiramo idejo, da naj se ansambli prijavljajo na festivale, saj s tem le pridobijo. Nam so ti uspehi dali velik zagon za naprej.
Kako pa ste si porazdelili delo v ansamblu? Komu gredo bolje od rok besede, komu številke?
Alen Partlič (harmonika, bas kitara) je vodja ansambla, ki na naših nastopih večinoma poskrbi za povezovanje programa. Če nas boste želeli rezervirati za svojo prireditev, bo on tisti, ki se vam bo oglasil na telefon. Jan Junger (klarinet, saksofon) prevzame stike z javnostjo. Luka Krof (trobenta, klaviature) je umetniški vodja ansambla, podpisan je pod večino naših avtorskih skladb. Klemen Pešl (kitara, električna kitara) je odgovoren za tehniko. Aleš Rola (bariton, bas kitara, bobni) pa skrbi za finance. Drug drugemu pomagamo, dela pa nam nikoli ne zmanjka.
Kako pa je s skladbicami – koliko pesmi imate avtorskih, koliko pa si jih radi izposodite pri drugih izvajalcih?
Za zdaj imamo posnetih šest avtorskih skladb, od tega sta dve nastali v sodelovanju – ena z odlično pevko Sašo Zamernik in druga s Kvintetom slovenskih deklet. Na nastopih večinoma izvajamo skladbe Ansambla bratov Avsenik, Alpskega kvinteta in drugih starejših zasedb, ki žal več ne igrajo. Radi pa zaigramo tudi viže mlajših zasedb, ki so zdaj nekako v vrhu slovenske narodno-zabavne glasbe: Poskočni muzikanti, Modrijani, Gadi in drugi. Seveda na nastopih v živo igramo tudi druge zvrsti glasbe, ki obsegajo vse – od slovenske do tuje zabavne glasbe.
Kaj boste počeli letos poleti?
Počivali zagotovo ne bomo. Spet se bomo udeležili vsaj enega, če ne dveh narodno-zabavnih festivalov. Čaka nas polna sezona nastopov, ki se jih zelo veselimo. Zaprli se bomo v studio in ustvarili nekaj novih melodij. Najverjetneje pa lahko pričakujete tudi videospot za malo drugačno poletno polko. Kaj več sledi kmalu … Mogoče se skupaj odpravimo tudi na morje, da si napolnimo baterije za prihajajoče projekte.
In kakšne načrte imate za prihodnost?
Vražji muzikanti si za prihodnost želimo le najboljše. Ustvarjati dobro glasbo, razveseljevati ljudi okoli nas, se zabavati, stopiti na čim večje odre ter predvsem ohraniti in krepiti prijateljske vezi. Upamo, da bodo ljudje začutili našo mladostno energijo in nam prihranili prostor med slovenskimi glasbenimi velikani.