Črna kronika

Novi pop operni trio nadaljuje poslanstvo Eroike

Lara Paukovič
5. 12. 2017, 10.01
Deli članek:

Širši javnosti so se prvič predstavili na prireditvi Femme fatale 2017, zdaj pa so pripravljeni, da navdušijo še občinstvo drugod po Sloveniji – to so Miha Zabret, Mihael Strniša in Gašper Banovec, trio Eroika Aromatika, ki operno klasiko domiselno kombinira s sproščenim popom.

M24
Z Nuško Drašček so združili moči na njihovem prvem nastopu ob razglasitvi femme fatale 2017 v Festivalni dvorani.

Tako nadaljujejo poslanstvo glasbenega projekta Eroika, ki sta ga zasnovala glasbeni producent Patrik Greblo in producentka Urša Mravlje in ki je v Sloveniji postal sinonim za glasbeno zvrst pop opera.

»Mislim, da bo operni način petja vedno občudovanja vreden za vse generacije, seveda pa ga je treba ljudem posredovati pravilno in tako zagotoviti, da ti prisluhne čim širše občinstvo,« pravi Gašper, ki prav tako kot Mihael prihaja iz glasbenih voda, poleg udejstvovanja v skupini namreč poje v komornem zboru Slovenske filharmonije. Pred profesionalno glasbeno potjo je končal študij geodezije, ob tem pa se je ves čas ljubiteljsko ukvarjal s petjem, igranjem na klavir ali orgle in vodenjem zborov. Mihael je profesor glasbe, ki je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani, študent solopetja in harmonike na Konservatoriju za glasbo in igro v Celovcu, učitelj solopetja in član več zasedb: Dua Appassionato, Okteta 9, kvinteta Gamma in Dunajskega filharmoničnega zbora. Ukvarja se tudi s komponiranjem in aranžiranjem za zbore in vokalne sestave. V nasprotju z njima pa tretji član skupine, Miha, opravlja poklic, ki ga z glasbo navadno ne povezujemo: je namreč zdravnik. Med pevskim in zdravniškim poklicem je ves čas spretno krmaril: specializiral se je za kirurško in nekirurško zdravljenje vsega med čelom in spodnjim delom vratu, hkrati pa končal večletno izobraževanje solopetja pri uglednih profesorjih doma in v tujini. Vendar zatrjuje, da glasba in zdravstvo nista tako ločena, kot se nam zdi na prvi pogled. »Odkar sem se ob medicini začel ukvarjati tudi s solopetjem, vedno znova najdem novo energijo, empatijo in spodbudo za delo v zdravstvu. Veliko zdravniških kolegov se prav tako profesionalno ali polprofesionalno ukvarja z glasbo. To je nekako naš skupni imenovalec. Glasba nas zagotovo lepo dopolnjuje in nam pomaga, da delamo bolje.«

Kaj pa poleg glasbe? Vsak od članov ima svoje priljubljene prostočasne aktivnosti, ki mu lepšajo vsakdan: Miha rad kulinarično eksperimentira, za Gašperja pa so to sprehodi z ženo in psičko, ogled dobrega filma ali druženje s prijatelji. V naravo se rad odpravi tudi Mihael. »Navdih in energijo za vse aktivnosti iščem v naravi, rekreaciji in meditaciji,« pove.

Ker je zasedba še sveža, se fantje še spoznavajo, vendar pa se vsi trije strinjajo, da je med njimi že čutiti prijateljstvo in dobro energijo. »Občutek imam, da se bomo dobro ujeli. Sicer smo šele na začetku poti, vendar se čuti pozitiven odnos, kar je zelo dobro,« pravi Gašper, Miha pa dodaja: »Dober odnos med člani skupine je zelo pomemben za uspešno skupno delo, saj je zasebno in profesionalno življenje v glasbi po mojem mnenju zelo težko ločiti. Pristen prijateljski odnos na odru odseva posebno energijo, ki dela ekipo edinstveno.«

Na odru Femme fatale so Eroika Aromatika nastopili skupaj z Nuško Drašček, to pa zagotovo ni njihov zadnji nastop s katerim od slovenskih pevcev, saj menijo, da so dovolj vsestranski, da bi se na odru dobro znašli z različnimi izvajalci. »Željni smo izkušenj in izzivov, tako da bomo vsakega sodelovanja izredno veseli,« pravi Miha, Mihael pa je še bolj konkreten, ko našteje glasbenike, s katerimi bi si v prihodnosti želel sodelovati: »Od slovenskih glasbenikov z Otom Pestnerjem, Magnificom, Nino Strnad, Alenko Godec in skupino Mi2. Če pa dodamo še tuje, pa gotovo s skupinami Il Volo, Il Divo, Pentatonix, Erwinom Schrottom, Jonasom Kaufmannom, Placidom Domingom, Ano Netrebko in še bi se jih našlo.« A za to bo čas pozneje, kajti do konca leta je skupina že polno zasedena z drugimi projekti. »Sledi lepo obdobje, polno koncertov. Prav kmalu, 2. decembra, bomo nastopili z orkestrom glasbene šole v Celju, potem pa sledijo še drugi praznični nastopi, tako imenovana Praznična Eroika. Urnik za prihodnje leto se že pridno polni, tudi z nastopi v tujini. Veseli smo, da bomo med ljudmi, med tistimi, ki imajo glasbo tako radi kot mi. Komaj čakamo!«