Vodji zasedbe Gipsy Kings, ki bo 1. aprila (ne, ni šala) nastopila v ljubljanskih Stožicah, si brez glasbe ne znata predstavljati življenja. Še dobro! Kajti skupina je že četrto desetletje med najbolj priljubljenimi svetovnimi izvajalci, skladbe, kot so Bamboleo, Djobi, Djoba, Un amor, pa še vedno zagotovilo za dobro zabavo.
Od igranja na zasebnih zabavah in majhnih festivalih se je skupina Gipsy Kings hitro prebila na največje odre sveta z živahnim igranjem kitar, strastnim petjem in tradicionalno latino pop glasbo. »Obdržali smo svoje glasbene korenine, ker pa ne maramo biti folk skupina, smo svojo glasbo usmerili bolj v pop in jo prilagodili širšemu občinstvu, da je bila zanimiva tudi za radijske postaje,« pravi Tonino. Romsko-francosko skupino s španskimi koreninami sestavljajo potomci dveh družin Reyes in Baliardo, ki so pobegnili iz Španije v Francijo. »Družina je pomembna. Ustvarjanje s sorodniki je včasih najlažje, včasih pa najbolj zahtevno,« meni Nicolas. »Začeli smo igrati z očeti, strici, potem z brati, zdaj pa že s sinovi.«
Rojstvo zasedbe Gipsy Kings
V sedemdesetih letih sta se v vasici Arles v južni Franciji brata Nicolas in Andre Reyes povezala z bratrancema in poimenovala skupino Los Reyes. Začeli so potovati in prepevati na porokah in ulicah kot romska skupina. Ker je bilo njihovo preprosto in skromno življenje nenehno popotovanje, so skupino preimenovali v Gipsy Kings. Med svetovne zvezde so se prebili leta 1988 s tretjim albumom Gipsy Kings, ki je bil prava revolucija v lahkotnem latino popu. Uspešnost albuma gre delno pripisati tudi vizionarskemu producentu Claudu Mendezu, ki je v njih videl potencial za svetovno znano skupino.
To se je tudi uresničilo: Gipsy Kings so dobili v karieri že petnajst platinastih albumov, bili so kar štirideset tednov na ameriški lestvici največjih uspešnic, mešanica vročega flamenka, rumbe, salse in pop ritmov pa je zaslužna za dvajset milijonov prodanih albumov po vsem svetu. Leta 2013 so za album Savor Flamenco prejeli celo grammyja. Seveda to pomeni, da morajo svoje največje uspešnice igrati vedno znova in znova. »Tako kot vsem izvajalcem je tudi nam včasih zoprno igrati eno in isto uspešnico kar naprej, a poslušalcem moramo ustreči in jim dati, kar si želijo!«
»Ko sem šel prvič v New York, dvajset let za tem, ko je šel tja moj oče, sem bil vesel, da sem uspel,« pravi Nicolas. Tudi Tonino je zadovoljen, da si je zaradi glasbe lahko ogledal svet. Kjer je seveda veliko različnih čudes, skupno pa je to, da so poslušalci povsod uživali v njihovi glasbi. Na vprašanje, kdaj se resnično počuti kot kralj, Nicolas odgovarja: »Ko prepevam na odru in se trudim, da bi se občinstvo zabavalo. Pa tudi, ko se vrnem domov in me otroci pričakajo s toplo dobrodošlico.«
V Slovenijo
Gipsy Kings lahko slišite marsikje – celo v reklamah, eno so posneli s pokojnim Georgeem Michaelom. V filmu Svet igrač 3 lahko slišite priredbo njihove You've Got Friend in Me, njihova različica skladbe Hotel California pa je bila uporabljena v filmu Veliki Lebowski. Sodelovali so tudi s priznanim latino pop glasbenikom Enriquejem Iglesiasom, peli so za ameriškega predsednika Georgea Busha, ustvarjali z legendarnima pop izvajalcema Eltonom Johnom in Ericom Claptonom, pa tudi z najuspešnejšim balkanskim zvezdnikom Goranom Bregovićem. »To je bilo zelo zanimivo srečanje dveh kultur, čeprav smo našli veliko skupnih korenin in je bil končni rezultat res dober,« se člani zasedbe spominjajo tega sodelovanja, sicer pa med svoje vzornike štejejo še Elvisa Presleyja, Franka Sinatro, Santano, Barryja Whita in ne nazadnje Paca de Lucio.
Zasedba nastopa že štirideset let. Ker so njeni člani že v zrelih letih, imajo zdaj le še petdeset do šestdeset nastopov na leto. Zato skrbno izbirajo kraje, kamor se bodo še odpravili, saj najbolj uživajo v tem, da raziskujejo dežele, kjer še niso bili. In tako so se letos odločili tudi za obisk Slovenije, ki bo hkrati njihov prvi nastop v tem letu. Skupina je namreč za zdaj še v studiu, kjer pripravljajo nove pesmi, s katerimi bodo postregli tudi v Stožicah – poleg vseh uspešnic.