Policija opozarja, da za te nove izsiljevalske viruse ni protivirusnega programa oz. postopka odkodiranja datotek.
Zato obstaja možnost, da žrtve povrnejo podatke izključno s plačilom izsiljevalske odkupnine. Na območju Maribora so v zadnjih šestih mesecih beležili že okoli deset napadov na mala in velika podjetja, ki so pri tem utrpela kar nekaj finančne škode, so danes sporočili s Policijske uprave Maribor.
Skupno vsem je, da storilci žrtev napadejo s t. i. phishing elektronsko pošto, v kateri se ob kliku na priponko žrtev okuži z izsiljevalskim virusom. Po okužbi z izsiljevalskim virusom se na žrtvinem računalniku prične proces kodiranja oz. kriptiranja vseh datotek, kot so tekstovne datoteke, datoteke slikovnega in video formata, elektronska pošta in baze podatkov.
To pomeni, da ima uporabnik kriptirano vse, razen nameščenih programov in bližnjic. Ob okužbi izsiljevalski virus ne zakriptira datotek samo na računalniku, ampak tudi na vseh drugih v računalnik povezanih medijev, kot so mrežni in zunanji diski ter USB spominski moduli.
Pazljivo pri odpiranju elektronske pošte neznanega pošiljatelja
Policija zato posameznike in še predvsem podjetja ponovno opozarja, naj so pazljivi pri odpiranju elektronske pošte neznanega pošiljatelja in neznanih priponk ter naj raje, če so v dvomih ali je datoteka avtentična, preden jo odprejo oz. kliknejo, posvetujejo s pošiljateljem, če ta seveda obstaja.
Prav tako naj podjetja za svoje baze podatkov poskrbijo z vsakodnevno izdelavo arhivskih baz, ki naj bodo ločene od živega informacijskega sistema, saj se bodo v nasprotnem primeru zakodirale tudi te baze.
Fizične osebe, ki nimajo denarja za plačilo izsiljevalskega virusa, naj zakodirane diske in ostale nosilce podatkov nekam shranijo, saj se za nekatera čez čas najde programska oprema, ki jih odkodira, še navajajo mariborski policisti.