Romunov zagovornik, odvetniški kandidat Peter Kobentar, je bil na vprašanje sodnice Kozjekove, kaj je novega v zvezi z obdolžencem, kratek: »V tujini je službeno zadržan ...«
Odvetnik Kobentar si je sicer prizadeval za še eno preložitev predobravnavnega naroka, a je sodišče na predlog tožilstva za prihodnjič razpisalo glavno obravnavo, Torica pa ima tako ali tako do konca kazenskega postopka možnost, da očitke po obtožbi prizna. »Če naslednjič ne bo prišel ali se ustrezno opravičil, veste, kakšni so ukrepi,« je sodnica Kozjekova dejala odvetniškemu kandidatu Kobentarju v slovo. Obdolženčeva navzočnost na predobravnavnih narokih namreč ni obvezna, na glavni obravnavi oziroma sojenju pa mora osebno sodelovati, njegovo navzočnost pa lahko sodišče zagotovi s prisilno privedbo ali – če se obdolženi očitno izmika – priporom. Sojenje naj bi se začelo septembra.
Peter Kobentar, zagovornik obtoženca: »V tujini je službeno zadržan ...«
Bolezen, nesposobni poštarji, poslovne obveznosti ...
Ob prvem sklicu predobravnavnega naroka julija lani je Torica sodišču po faksu poslal opravičilo, da ga ne bo, da se v Padovi zdravi za pljučnico in vnetimi sinusi, sporočilu pa ni predložil nobenih ustreznih dokazil. Vsa nadaljnja vabila na začetek sojenja v Ljubljano, tudi prek elektronske pošte, so bila zaman, kot da bi se vdrl v tla. Potem pa se je v začetku letošnjega leta sam javil sodišču prek telefona in pojasnil, da vabil zaradi nesposobnih italijanskih poštarjev enostavno ne dobiva. Da ga na Tavčarjevi nestrpno pričakujejo, pa je menda izvedel iz medijev. Torica namreč nekoliko razume in govori slovensko, v Ljubljani je imel kot samostojni podjetnik registrirano trgovino z elektronsko opremo, ki pa jo je moral zaradi neporavnanih obveznosti že po nekaj mesecih zapreti. Šele aprila letos je vabilo na predobravnavni narok prvič uradno sprejel, potem pa se na Tavčarjevi spet ni prikazal, češ da je službeno zadržan na Nizozemskem, za kar kajpak ni predložil nobenih ustreznih dokazil. Včeraj se je zgodba, kot rečeno, ponovila – že sedmič.
Na »udaru« bankomat v središču Ljubljane
Podrobnosti iz obtožnice bo tožilstvo predstavilo ob začetku glavne obravnave, po naših informacijah pa se je obdolženi, v preteklosti že kaznovan za istovrstna kazniva dejanja, skupaj z neznanim storilcem s tako imenovano skimming napravo lotil bankomata na Kotnikovi ulici v središču Ljubljane, vendar je ostalo le pri poskusu kaznivega dejanja. Pri takšni zlorabi nepridipravi na režo bankomata namestijo aparat za magnetno branje kartic, lažno tipkovnico ali lažno videokamero, s čimer prepišejo podatke, zapisane na magnetnem traku, in posnamejo PIN-kodo.
7 predobravnavnih narokov je bilo pred ljubljanskim okrožnim sodiščem že izpeljanih v predmetni zadevi, od septembra, ko je razpisano sojenje, pa lahko sodišče obtoženčevo prisotnost zagotovi s prisilno privedbo ali priporom.
Škode za okrog 300 evrov
Tožilci Romuna preganjajo po 247. členu kazenskega zakonika, ki pravi: »Kdor namesti na bančni avtomat ali aparat za vplačila s kartico napravo za preslikavanje zapisa bančnih ali kreditnih kartic ali njeno prepoznavo pridobi preko plačila na celotnem medmrežju ali jo ponaredi na kakšen drug način ali kdor tako ponarejeno bančno ali kreditno kartico uporabi in si pridobi premoženjsko korist, se kaznuje z zaporom do petih let. Enako se kaznuje, kdor ponaredi ali uporabi ponarejeno drugo kartico, s katero je mogoče pridobiti premoženjsko korist s pomočjo tehničnih naprav za prepoznavo kartice.« Če pa je bila pridobljena velika premoženjska korist, se storilec kaznuje z zaporom od enega do osmih let. A storilca sta z rovarjenjem po bankomatu povzročila »le« za nekaj sto evrov škode, tako da Torici grozi do pet let zapora.