Kriminalisti opravljajo 13 hišnih preiskav na področju policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Nova Gorica, o katerih so najprej poročale spletne Finance. Po neuradnih informacijah naj bi bili tudi v podjetju Kolektor Etra.
Delo.si poroča, da so se kriminalisti oglasili tudi pri lastniku podjetja Stojanu Petriču, po neuradnih informacijah STA so kriminalisti že od jutra v prostorih Kolektorja v Idriji. Preiskave v podjetju Etra 33 so bile že leta 2014. Kot so mediji takrat poročali, naj bi kriminalisti preiskovali denarni odliv iz Kolektorja v druge države ter nepravilnosti pri lastninjenju.
Pet so jih pridržali
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so ob tem sporočili, da danes od 6. ure zjutraj opravljajo 13 hišnih preiskav stanovanjskih prostorov in poslovnih prostorov gospodarskih družb na območjih ljubljanske, koprske in novogoriške policijske uprave. Današnje aktivnosti so usmerjene v zbiranje obvestil in dokazov za utemeljitev sumov storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ki sta povezani z lastniškim prevzemom gospodarske družbe s sedežem v Ljubljani.
Petim osebam je bila odvzeta prostost in je bilo zoper njih odrejeno pridržanje, ki bo trajalo, dokler bodo za to podani zakonski razlogi. Predkazenski postopek usmerja specializirano državno tožilstvo, še sporočajo iz NPU.
V ozadju "parkiranje" delnic?
Kriminalisti so pred leti s tožilci ustanovili posebno preiskovalno skupino, ki je pod drobnogled vzela vrsto poslov nekdanjega direktorja Kolektor Groupa Stojana Petriča. Preiskavo so razširili tudi na tujino in vanjo vključili več deset fizičnih in pravnih oseb.
Državno tožilstvo in kriminalisti so skupaj preiskovali sume obsežnih gospodarskih kaznivih dejanj, ki naj bi jih Petrič, slovenski menedžer leta 2013, zagrešil pri svojih poslih, v prvi vrsti pri privatizaciji Kolektorja ter nakupu delnic družbe Etra 33, pisanje Večera izpred dveh let povzema STA.
Po informacijah časnika je prvotna prijava na NPU izpostavljala zlasti transakcije z delnicami skupine Kolektor, ki so se začele v letu 2008. Takrat je FMR podjetju Fond posodil 9,1 milijona evrov, da je z njimi od Abanke in Vipa Holdinga odkupil 6,67 odstotka Kolektorjevih delnic - dva meseca kasneje jih je Fond "parkiral" pri družbi Salonit Anhovo.
Drugi posel, ki ga je preiskovala specializirana skupina, je nakup družbe Etra 33. Leta 2010 je njene delnice pokupila vrsta podjetij - poleg Kolektorja in FMR še Energotrans, Torion in Transing. Slednjemu je denar za posel posodil Kolektor, Transing pa je nato z delom posojila nakupil nekaj delnic Etre, preostanek denarja pa je posodil dalje Torionu in Transingu, ki sta pokupila še preostanek deleža.
Kot v primeru sodelovanja s Salonitom pa so tudi te družbe služile zgolj kot "parkirišča" za pravega lastnika - Petriča oz. Kolektor, je poročal časnik.