Nadomestni zapor

1000 evrov globe boste odslužili z desetimi dnevi v zaporu

G.G./STA
25. 4. 2016, 10.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Državni zbor je danes s 45 glasovi za in petimi proti sprejel vladni predlog novele zakona o prekrških, ki iz pravnega reda izključuje uklonilni zapor in z namenom učinkovitejše izterjave glob uvaja nadomestni zapor. Za vsakih 100 evrov bo sodišče določilo en dan zapora, največ pa 90 dni.

sta
Za vsakih 100 evrov bo sodišče določilo en dan zapora, največ pa 90 dni.

Na vladi oz. ministrstvu za pravosodje so opozorili, da bo ukrep nadomestnega zapora prišel v poštev, ko bodo odpovedali vsi drugi mehanizmi izterjave glob. Po noveli se namreč globa, ki ni plačana v roku, poravna na različne načine: prvi je izterjava, možno je tudi obročno odplačilo, delo v splošno korist in nadomestni zapor.

Nadomestni zapor bo po noveli zakona o prekrških možen takrat, ko bo posamična globa oz. seštevek dveh ali več glob, ki ne bodo nižje od 300 evrov, dosegel najmanj 1000 evrov. Za vsakih 100 evrov bo sodišče določilo en dan zapora, največ pa 90 dni.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

V primerih, ko bo posamezen storilec nabral deset ali več glob pod 300 evri, a v skupnem seštevku najmanj 1000 evrov, zneska pa ne bo mogoče izterjati, bo sodišče prav tako za vsakih 100 evrov glob določilo dan zapora, vendar najdlje za 30 dni. Prekrškar bo imel možnost, da se izogne zaporu s predlogom za delo v splošno korist in bo k temu tudi resno pristopil.

V opoziciji pa ne verjamejo, da bo uvedba nadomestnega zapora zagotovila uspešno izterjavo glob, dvomijo tudi v sorazmernost takšnega ukrepa. Po mnenju NSi in SDS bi bilo boljše, da bi vlada uredila procesno-pravna jamstva uklonilnega zapora.