Črna kronika

Poskus samomora v centru Ljubljane

R.T.
7. 4. 2016, 10.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Danes zjutraj okrog desete ure je neznana ženska na terasi Name poskusila narediti samomor. Policisti so ji to preprečili.

Svet24.si
Oklica Name, kjer se je okrog desete ure dogajala prava drama.

Okrog desete ure zjutraj so nam iz centra Ljubljane sporočili, da poskuša neznana ženska skočiti z vrha blagovnice Nama. Okrog pol enajstih so nam na policijski postaji Ljubljana povedali, da so žensko po desetih minutah prepričali, naj tega ne stori. Razmere na kraju dogodka so se medtem normalizirale. 

Statistika samomorov v Sloveniji

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji za posledicami samomora v letu 2014 umrlo 388 ljudi (325 moških in 63 žensk). V tem letu je samomorilni količnik (število umrlih zaradi samomora na 100 000 prebivalcev) v državi znašal 18,81 (31,79 za moške in 6,05 za ženske). V letu 2014 smo zabeležili ponovni upad samomorilnega količnika in najnižji količnik nasploh od leta 1965 dalje (velja za skupni samomorilni količnik, za moške in ženske).

Po mnenju strokovnjakov z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je trend upadanja samomorilnega količnika v Sloveniji v zadnjih letih ugoden in se dobro ohranja. Samomorilni količniki od leta 2007 dalje so bili namreč med najnižjimi v zadnjih štirih desetletjih.

Največ samomorov v mariborski in murskosoboški regiji

Pri regijah glede večje ogroženosti izstopajo regije na vzhodu, in sicer Maribor, Murska Sobota, Novo mesto in Celje. Regija Celje je tudi regija, v kateri so v letu 2014 zabeležili najvišji samomorilni količnik; v upadu samomorilnega količnika izrazito izstopa regija Ravne na Koroškem, kjer se je samomorilni količnik prepolovil in so tako zabeležili enega izmed najnižjih količnikov v državi. Sicer pa so nižje količnike zabeležili še v Kopru, Novi Gorici in Ljubljani. Po pričakovanjih so v vseh regijah bolj ogroženi moški, izrazito izstopa njihova ogroženost v regijah, kjer je količnik višji.