Ljubljanski višji sodniki so polletne zaporne kazni oprostili Urbana Prelca, ki je javnosti postal znan, ko je na ljubljanskem okrajnem sodišču v razpravno dvorano zaklenil sodnico in paznika ter jo za nekaj časa popihal na prostost.
Kot je znano, je Prelac v zaporu na Dobu prestajal kazen dveh let in devetih mesecev zapora zaradi velike tatvine in prekupčevanja z drogo. Paznika sta ga 26. novembra 2013 vklenjenega pripeljala na ljubljansko okrajno sodišče zaradi novega sojenja – tudi takrat je bil obtožen vlomne tatvine. Možakar je, ko so mu v razpravni dvorani odstranili lisice, izkoristil trenutek in pobegnil, sodnico, zapisnikarico in pravosodna policista pa zaklenil v razpravno dvorano, saj je bil ključ, kot naročeno, v ključavnici na zunanji strani vrat.
Bliskovit pobeg iz razpravne dvorane
Na sodišču so po dogodku pojasnili, da je pobegnil tako hitro, da se paznikoma ni uspelo pravočasno odzvati. Na okrajnih sodiščih je sicer ustaljena praksa, da obdolženci niso vklenjeni, tudi če jih pripeljejo iz zapora, v primeru begosumnosti pa pazniki sodnika na to dejstvo posebej opozorijo, kar se v tem primeru ni zgodilo. Med Prelačevim pobegom se ni nihče poškodoval, sodnica je takoj po incidentu poklicala policijo, vodstvo zavoda Dob pa je za ubežnikom izdalo tiralico.
Urban Prelac je stari znanec organov pregona in sodišč.
Prijet po treh mesecih iskanja
Prelca so ujeli po treh mesecih iskanja, konec februarja 2014 se je tako znova znašel pod ključem. Tožilci so mu za podvig naprtili kaznivo dejanje protipravnega odvzema prostosti, za kar je bil na taistem sodišču (ljubljanskim okrajnim) obsojen na pol leta zapora. Obramba je obsodbo uspešno izpodbijala pred višjim sodiščem. Višji sodniki so se namreč strinjali, da Prelac s svojim ravnanjem ni izpolnil znakov očitanega kaznivega dejanja. Res je namreč, da vsaka omejitev gibanja pomeni poseg v človekove pravice, vendar pri tem ni nepomembno, koliko časa traja takšna omejitev in ali so jo kot omejitev gibanja razumeli tisti, zoper katere je bila uperjena.
Sodba pravnomočna, stroški bremenijo proračun
Nihče od zaprtih v dvorano dogodka ni doživel kot omejitev gibanja oziroma o tem sploh niso utegnili razmišljati, saj je vse skupaj trajalo le nekaj sekund. Obdolženi je hotel le pobegniti, ključ na zunanji strani vrat pa je obrnil, da bi s tem pridobil nekaj časa. Poleg tega je vedel, da so na hodniku sodišča še drugi ljudje, ki bodo lahko vrata odklenili, varnostniki so namreč tam le nekaj metrov proč od razpravne dvorane – če bi hotel, da sodnica in drugi ostanejo ujeti v dvorani, bi ključ preprosto vzel s seboj. Višji sodniki so tako obtoženega oprostili, sodba je pravnomočna, stroški postopka pa bremenijo proračun.
V novem kazenskem postopku ...
Zoper Prelca, ki je bil sicer že večkrat obsojen, prav zdaj poteka tudi sojenje, ker so ga januarja letos zasačili med vlomom na Resljevi v Ljubljani. Čeprav je bil zasačen s prsti v marmeladi, krivde na predobravnavnem naroku ni priznal, ker je bil po lastni oceni neprišteven zaradi metadona in tablet.