V Slovenijo bodo tako v Slovenijo lahko vstopili le še tujci, ki izpolnjujejo pogoje za vstop v državo, osebe, ki izrazijo namero vložiti prošnjo za mednarodno zaščito v Sloveniji, ter posamezniki, pri katerih se bo na podlagi individualne obravnave dovolil vstop iz humanitarnih razlogov.
Slovenska policija tako ne bo več izvajala določb skupne izjave s sestanka v Zagrebu, o čemer je slovenska policija že obvestila policije držav na zahodnobalkanski poti. Po tej poti sicer migracij na način, kot so potekale doslej, po zagotovilih ministrstva za notranje zadeve ne bo več.
Če bo sprejeti dogovor obveljal, bo na vrsti premeščanje beguncev znotraj EU, pri čemer naj bi jih Slovenija sprejela 863, v prvi fazi 572. Kot je pojasnil državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic, to pomeni, da vsaka država na dva do tri mesece sporoči število ljudi, ki jih bo relocirala iz Grčije in Italije.
Vrh EU je namreč v ponedeljek s Turčijo dosegel dogovor, ki med drugim predvideva, da bo Turčija sprejemala vse nezakonite migrante iz Grčije, EU pa bo za vsakega vrnjenega Sirca iz Turčije neposredno preselila enega sirskega begunca. Obenem so države članice na vrhu jasno sporočile, da se balkanska pot za vse nezakonite migrante zdaj končuje, ter podprle načrt za obnovo schengenskega sistema.
Kot je v torek pojasnil premier Miro Cerar, je namen ponovne vzpostavitve schengna preprečitev dvigovanja mej znotraj tega območja. Kdaj bo Slovenija odstranila ograjo na meji, pa po njegovih besedah še ni mogoče napovedati.