Črna kronika

Ker ni imela pravih, je posegla po ponarejenih bankovcih

nn
15. 2. 2016, 22.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V zadevi ponarejeni bankovci je obsodbo slišala 22-letna Kaja Ostrš. Sodišče ji je izreklo pogojno kazen enega leta zapora s triletno preizkusno dobo.

Arhiv Svet24
Jan Veršec (levo) in Elvis Jusić (desno) sta obsodilno sodbo slišala že januarja.

Poleg Kaje Ostrš je tožilstvo spisalo obtožnico zoper Roka Štusa, Marka Agreža, Elvisa Jusića, Jana Veršca, Miloša Veršca, Miloša Trivkovića, Benjamina Mesića ter Armina in Fajka Kaltaka.

"Bila sem v hudi finančni stiski in nisem imela druge izbire, če sem želela z otrokom preživeti," je za sodišče izjavila Kaja Ostrš.

Druščina se je znašla na zatožni klopi zaradi očitkov, da je v Krškem natisnila najmanj 432 bankovcev in jih od aprila 2014 do februarja lani spravila v promet. Ponaredke so večinoma unovčevali na javnih prireditvah, bencinskih servisih, v igralnicah, trafikah, gostinskih lokalih in manjših trgovinah.

»Ne glede na to, da je šlo sprva za 'slabše' ponaredke, za katere bi bolj pozorne osebe lahko ugotovile, da gre za ponarejen denar, jim je v veliko primerih petdesetevrske bankovce uspelo spraviti v obtok. Bankovci so bili natisnjeni z brizgalnim tiskalnikom. Med preiskavo je bilo ugotovljeno, da so osumljenci z različnimi premazi izboljšali kakovost ponaredkov do te mere, da so bili težje prepoznani kot ponaredki,« so po zaključku preiskav pojasnili na policiji.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Druščina je v telefonskih pogovorih uporabljala besedo majica, ki naj bi pomenila tisoč evrov. 

SKESANCI NA SODIŠČU

Nekateri med njimi so se že pokesali greha. Roku Štusu, ki je skrbel za distribucijo ponaredkov, je sodišče prisodilo tri leta zapora. Enako usodo je sodišče namenilo Marku Agrežu, ki je ponaredke tiskal. Elvisa Jusića je doletela sedemmesečna zaporna kazen, Jana Veršca pa leto in deset mesecev zapora – kazen bo lahko odslužil v obliki dela v korist družbe, in to 1330 ur.

HUDA FINANČNA STISKA

Prav tako se je greha pokesala Ostrševa. Po obtožbi je kupila najmanj 21 ponaredkov. V svoj zagovor je dejala, da je bila v hudi finančni stiski in ni imela druge izbire, če je želela z otrokom preživeti. »Zadevo obžalujem in tega ne bi nikoli več naredila,« je dejala. Tožilstvo je menilo, da je zanjo primerna kazen leto in tri mesece zapora, ki bi jo lahko odslužila z delom v splošno korist. A obramba je predlagala, da se ji izreče pogojna obsodba. Svoj predlog je argumentirala z dejstvom, da je obtožena v slabem finančnem stanju in mora skrbeti za dve leti starega otroka. Malček trenutno živi z babico v Mariboru, medtem ko Ostrševa živi s svojim očetom v Trbovljah in prejema socialno podporo. S predlogom obrambe se je sodišče strinjalo in Ostrševi izreklo pogojno kazen leto dni zapora s triletno preizkusno dobo.