Za četrtek je na sodišču sklican predobravnavni narok za Mirka Tuša in soobtožene, ki naj bi Tušmobilu brezplačno pridobili frekvence.
Tušu in njegovi (zdaj že nekdanji) družbi Tušmobil tožilstvo očita dajanje podkupnine bivšemu prvemu možu državne agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) Tomažu Simoniču, tega pa bremeni obtožba o zlorabi uradnega položaja in jemanju podkupnine, saj naj bi Tušmobilu pred leti brezplačno podelil frekvence v zameno za stanovanje.
Leta 2011 je afera Tušmobil odjeknila v javnosti, za četrtek pa je pred ljubljanskim okrožnim sodiščem razpisan predobravnavni narok.
Na zatožni klopi še Simonič, Vodopivec in Lukman
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
V sodni preiskavi so se poleg Tuša in Simoniča znašli tudi Gorazd Lukman in njegovo podjetje GM Invest ter Miha Vodopivec, šef družbe Vopex iz Postojne, ki Tuševim trgovinam dobavlja kruh in slaščice. A se tožilstvo po končani sodni preiskavi ni odločilo za nadaljnji pregon GM Investa, tako da je obtožbo vložilo le zoper Tuša, Simoniča, Vodopivca in Lukmana ter pravno osebo Tušmobil.
Grozi jim do 5 oziroma do 8 let zapora
Za kaznivo dejanja jemanja podkupnine je zagrožena kazen zapora do osem let, za dajanje podkupnine do pet let, za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic pa do osem let zapora.
Podelitev frekvenc Tušmobilu je v javnosti odmevala februarja 2011, ko so preiskovalci izvedli več hišnih preiskav, med drugim tudi na sedežu Apeka v Ljubljani in v prostorih Tušmobila. Ljubljanski kriminalisti so predkazenski postopek vodili od marca 2010 do oktobra 2011, sodna preiskava pa je bila uvedena junija 2013. Po končani preiskavi je tožilstvo marca letos vložilo obtožbo, zoper katero so bili vloženi ugovori, ki pa jih je zunajrazpravni senat zavrnil.