Ovčerejec Tilen Grk iz brkinske vasi Slivje pri Materiji gre vsako jutro preverit svojo čredo tridesetih ovac. Zadnje čase je bil še posebno pozoren, saj je bila večina tik pred skotitvijo. Minulo sredo pa ga je pričakalo krvavo razdejanje. »Od daleč sem videl, da je nekaj ovac ležalo na tleh. Šele ko sem se približal, sem opazil, da ležijo razmesarjene v luži krvi,« se tistega jutra spominja Tilen in nadaljuje, »pogledal sem naokrog in se soočil s krvoločnimi očmi volka, ki je stal sredi ovac v pašniku.«. Razburjen je stopil v ogrado in se hotel spraviti nad volka, vendar je ta v naglici pregriznil električno ograjo in zbežal skozi luknjo.
PAŠNIK JE BIL VAROVAN
Prizor je bil grozljiv, volk je pokončal 12 ovac. Breje ovce so imele raztrgane trebuhe. »Pašnik je bil varovan z 110 cm visoko električno mrežo. Ne vem, kako mu je uspelo priti v ogrado, najbrž jo je preskočil.« ugotavlja naš sogovornik.
V Sloveniji imamo sicer od 45 do 55 volkov. Volk je v Sloveniji in Evropski uniji zavarovana živalska vrsta. Po pravilniku, ki ga je sprejelo Ministrstvo za okolje in prostor, je med 1. oktobrom 2015 in 30. septembrom 2016 v Sloveniji predviden odvzem 7 volkov. Od tega naj bi se jih tri odvzelo na Kočevsko-Belokranjskem in Novomeškem lovskem območju, dva na Notranjskem ter po enega na Zahodnovisokokraškem območju in Primorskem lovskem območju.
PLAČILO ODŠKODNINE
Tilen je o pokolu obvestil Zavod za gozdove Slovenije, ki ocenjuje škodo zavarovanih živalskih vrst. »Državno izplačilo odškodnine lahko rejci čakamo tudi več kot leto dni, saj država nima denarja.« se pritožuje Grk. Denarja za odškodnine res ni bilo, vendar na Ministrstvu obljubljajo, da so zdaj sredstva zagotovljena, in drugo leto se nameravajo osredotočiti na obravnavanje in plačilo škode. Medtem pa nezadovoljstvo med rejci narašča, saj se srečujejo s ponavljajočimi se krvavimi prizori in neporavnanimi odškodninami. Marsikdo je zaradi tega že opustil rejo drobnice. Ker odstrel volkov ne more biti rešitev, Ministrstvo posveča pozornost preventivnim ukrepom za zaščito premoženja, zato tudi sofinancira nadstandardne načine zaščite rejcem s ponavljajočo se škodo.