Policisti bodo v času, ko se bo pod taktirko Sv. Martina mošt spreminjal v vino, pri večini ustavljenih voznikov opravili preizkus alkoholiziranosti, najbolj dejavni pa bodo kajpak v okolici gostinskih lokalov in prireditev.
Med martinovim vikendom v lanskem letu so navzočnost alkohola ugotavljali pri približno 9000 voznikih; približno 250 jih je bilo vinjenih, brez vozniškega dovoljenja pa jih je ostalo okrog 200.
Letos 1100 nesreč, 27 mrtvih
Po podatkih agencije se je letos do 15. oktobra zgodilo več kot 1100 prometnih nesreč, ki so jih povzročili vozniki pod vplivom alkohola, kar je pet odstotkov manj kot lani. Vendar pa je umrlo 27 ljudi, kar je osem več kot v enakem obdobju lani. V letošnjem letu je največ prometnih nesreč zaradi alkohola povzročila oseba iz starostne skupine od 25 do 34 let.
Razbijmo stereotipe!
Na agenciji opozarjajo na številne stereotipe o vinjenosti, ki pa ne držijo. Med drugim so kritični do tistih, ki pravijo, da dobro vedo, kdaj še niso preveč pijani za vožnjo. Po njihovih besedah našo alkoholiziranost presojamo šele, ko se nam začne zapletati govor ali hoja. A to se zgodi pri že zelo visoki alkoholiziranosti, veliko prej pa alkohol vpliva na manj avtomatizirana ravnanja, ki so v kritičnih situacijah ključna, pojasnjujejo.