Po več kot dveh letih, odkar so aretirali 10 grobarjev in 4 nosače mrtvih, ki so delali na pokopališču Ukop v Osijeku, se je v torek začelo sojenje obtoženim zaradi kraje zlatega nakita, zlatih zob, ur, denarja pokojnikov in podobnega. Za tatvine in kršitev miru pokojnikov (kot je državno pravobranilstvo označilo njihova dejanja od leta 1993 do 2013, ko so bili aretirani) so se sicer vsi izjasnili, da niso krivi. Na predhodni obravnavi v marcu se je ena od obtoženih, 28-letna Suzana Dželalija, pogodila s tožilstvom in je bila za preprodajo nakita, ki ji ga je prinašal partner, petoobtoženi Sanel Drakčić, obsojena na leto dni zaporne in tri leta pogojne kazni.
Kot je zapisano v obtožnici, so grobarji obtoženi, da so »v več primerih sami ali pa skupaj z drugimi obtoženci najprej ročno odkopali, nato pa odprli krste mrtvih in odtujili zlate zobe, zlati nakit ipd. z namero, da bi si stvari prisvojili in pozneje preprodali«.
Obtoženi so, da je vsak od njih ukradel zlati nakit, zlate zobe in podobno v vrednosti najmanj 2000 hrvaških kun (okrog 265 evrov), tretjeobtoženi Vladimir Šaulić je obtožen, da je teh stvari odtujil v vrednosti najmanj 40.000 kun (okrog 5300 evrov), medtem ko naj bi si Sanel Drakčić prisvojil več kot 50.000 kun (okrog 6600 evrov). Dokazi v obtožnici navajajo, da je med delavci na pokopališču veljalo nenapisano pravilo, da tisto, kar se najde pri kopanju ali čiščenju groba, postane last najditelja. Navedeno je tudi, da so obtoženi do zlatih zob prišli tako, da so pretresli glavo pokojnika, potem pa pobrali zobe, ki so izpadli. »Nakit je bil na kosteh pokojnikov, zobje pa so izpadli iz lobanje ali pa sem jih sam potegnil ven s kleščami,« je med preiskavo dejal eden izmed grobarjev, ki trdi, da si je na ta način v letu dni, ko je bil zaposlen na pokopališču, prisvojil okrog 8000 kun (okrog 1050 evrov).
Kaj pravijo odvetniki?
Odvetnik prvoobtoženega Branislava Raškovića, Radan Kovač, je izjavil, da »pri zapuščenih premičninah, ki so najdene v zemlji, ne gre za krajo in da na ta način grobar ne more storiti kaznivega dejanja zoper mir pokojnika. Gre za zapuščene stvari. Zlati zob ali zlati nakit je del osebnosti, in ne telesa, osebnost pa se preneha s smrtjo. Takšne stvari se torej štejejo kot zapuščene.«
Dražen Srb, odvetnik drugoobtoženega Romana Rusana, pa je dejal, da v tem času, ko naj bi obtoženi odtujevali stvari, »ni bilo pravilnika, ki bi narekoval, kaj narediti z zapuščenimi stvarmi«, in da je njegova stranka delala po naročilu delodajalca.