Črna kronika

Bivšo maltretiral pod vplivom mamil

robert.marin@svet24.si
11. 4. 2015, 16.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Branko Žižmond Souissi, nedavno oproščen obtožb, da je pred desetletjem sodeloval pri bombardiranju romske vasi Brezje, je priznal krivdo za nasilje v družini, za kar mu je sodišče na podlagi dogovora s tožilstvom izreklo dve leti zapora, »sedet« pa mu ne bo treba, če v preizkusni dobi petih let ne bo storil novega kaznivega dejanja.

arhiv Svet24

Pred ljubljanskim okrožnim sodiščem se je namreč včeraj zanj nadaljeval predobravnavni narok in kaj hitro tudi zaključil, saj je obdolženi, kot rečeno, priznal očitke in se v končni besedi tudi pokesal. »Žal mi je, da je prišlo do vseh teh stvari,« je dejal po tem, ko je po nekdanji ženi polil nekaj gnojnice.

Tožilka Katarina Bergant je Žižmondu sicer očitala, da je zdaj že nekdanjo ženo maltretiral oziroma jo spravljal v podrejeni položaj od decembra 2012 do novembra 2013. V tem času ji je večkrat grozil s smrtjo, jo pretepal in davil, celo vpričo lastne mame, mladoletnega sina in socialnih delavcev, ob neki priložnosti pa je vanjo zalučal steklenico mleka in k sreči zgrešil ...

Glede na obdolženčevo priznanje krivde in s strani obrambe predložene dokaze je tožilka Bergantova za obdolženca v končni besedi predlagala sankcijo »pomirjevalne narave«, in sicer pogojno obsodbo na dve leti zapora s preizkusno dobo petih let.

Ureja si življenje

Žižmondov zagovornik, odvetnik Marko Štamcar, ki je bil obdolžencu dodeljen v okviru brezplačne pravne pomoči, je sodišču namreč predstavil izvedeniška mnenja, iz katerih izhaja, da se je njegov klient »očistil drog« in da si resnično želi urediti življenje. Z bivšo sta namreč v nedavni sodni poravnavi zgladila vse spore, glede skrbništva, obiskovanja sina ter plačevanja preživnine. »Obdolženi nima več težav z mamili, njegovo vedenje je postalo bolj zrelo, zmožen je opravljati očetovsko nalogo, lahko kontrolira svoje agresivne impulze ...« je navajal odvetnik Štamcar, ki se je strinjal s predlogom tožilstva po pogojni obsodbi. »V preizkusni dobi bo lahko dokazal, da je svoje vedenje spremenil v okvire, da kaznivih dejanj na škodo oškodovanke ne bo več ponavljal,« je še dejal odvetnik Štamcar.

Sodnica Deja Kozjek je v celoti sledila dogovoru obrambe s tožilstvom, obdolženca, ki se nahaja v »težki socialni situaciji«, pa je oprostila tudi plačila stroškov postopka.

Stari znanec pravosodja

Žižmond je bil sicer v preteklosti že desetkrat obsojen zaradi premoženjskih deliktov, enkrat pa za kaznivo dejanje z elementi nasilja, vselej pa pravi, da je grešil, ker je bil pod vplivom mamil.

Njegovo ime se je sicer v javnosti vrsto let pojavljalo v zvezi z bombnimi napadi na dolenjski romski naselji spomladi 2005.

Šestega maja 2005 je bomba, odvržena v naselju Brezje pri Novem mestu, hudo poškodovala 39-letno Lucijo Brajdič, 3. junija pa je bomba, ki je priletela skozi okno hiše v naselju pri Dobruški vasi, ubila 46-letno Ivanko Brajdič in njeno 21-letno hčer Jovanko Kočevar. Takrat komaj 20-letni Žižmond se je na zatožni klopi znašel poleg 34-letnega Janeza Schullerja in 25-letnega Leona Podlogarja, tožilci pa so mu naprtili očitek, da je v delu, ki se nanaša na Brezje, sodeloval kot voznik, po maratonskem sodnem postopku pa je bil letos dokončno oproščen.