Število namerno povzročenih poškodb na avtomobilih se je povečalo konec lanskega in v začetku letošnjega leta. Nekateri si namreč niso hoteli ali niso mogli kupiti vinjete, zato so si jo prisvojili s katerega od parkiranih avtomobilov, tako da so razbili prednje steklo. Oškodovanec Marko iz Ajdovščine, s katerim smo se pogovarjali, je povedal, da je s tem utrpel tudi za nekaj stotakov evrov škode. »Lumpi se večkrat znašajo nad našimi avtomobili. V veliko primerih gre zgolj za objestnost, v mojem pa za krajo. Razbili so mi vetrobransko steklo in odvzeli letno vinjeto,« pove naš sogovornik. Največkrat tudi odlomijo kakšen brisalnik, razbijejo žaromet, preluknjajo pnevmatike ali podrsajo po karoseriji. »Ker je lahko škoda zelo velika in ker si popravila večina ne more privoščiti, tudi sam avtomobila nimam zavarovanega proti takim dejanjem, smo se s sosedi že pogovarjali, da bi bilo najbolje, da bi imeli na parkiriščih videonadzor, a to stane,« razloži.
»Razbili so mi vetrobransko steklo in odvzeli letno vinjeto.« Marko iz Ajdovščine
Objestneži tudi na Goriškem
V Novi Gorici, pred strnjeno blokovsko enoto na Cankarjevi ulici, lastniki jeklenih konjičkov prav tako velikokrat doživijo objestna dejanja in poškodbe. Stanovalka Valerija pove, da vandali ne poškodujejo samo vozil, ampak tudi drugo imetje. Razbita stekla, grafiti po fasadah, poškodovane ulične svetilke ... »Pred dvema letoma sem pred kazinojem videla avtomobil znamke BMW, ki je bil prekrit z grafitom. Napis je bil v angleščini, nekaj v smislu, da je maščevanje najslajše,« pripoveduje.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kdo so objestneži
Policija ugotavlja, da je znašanje nad avtomobili ali drugo lastnino velikokrat odsev napetosti v družbi ali splošnega družbenega stanja. Velikokrat poškodbe na imetju povzroča kakšna živahna družba, ki je pregloboko pogledala v kozarec. Včasih na tak način svojo moč in pripadnost izražajo tudi tolpe.
Plenijo tudi vinjete.
Zadnje podobno dejanje, ki ga je Policijska uprava Nova Gorica obravnavala minule dni, je poškodovanje osebnega vozila na Otlici v občini Ajdovščina. Med vikendom je neznani storilec vozilo poškodoval tako, da je skozi priprto prednje okno vrgel neznan predmet in poškodoval desna vrata in oblogo. Škode je bilo za okoli 300 evrov. V Novi Gorici pa so se znesli tudi nad avtobusom, ki ima na levem bočnem delu po novem »okras«, črto, dolgo kar okoli dva metra.
Kazenski zakonik Republike Slovenije kaznivega dejanja vandalizem ne definira kot posebno kaznivo dejanje, ampak se ga kot nesprejemljivo obliko ravnanja v družbi lahko obravnava kot prekršek ali kaznivo dejanje glede na namen izvršitve dejanja ter njegove posledice. Tako se vandalizem v Sloveniji obravnava in sankcionira skozi prizmo kaznivih dejanj zoper premoženje.