"Z zaskrbljenostjo spremljamo najnovejši politični razvoj v Skopju. Napredek pri reformah je odvisen od učinkovitega demokratičnega dialoga, vsesplošnega zaupanja v vladavino prava in svobodo medijev," je Stoltenber dejal po srečanju z Gruevskim v Bruslju.
Ob tem je Stoltenberg vse politične sile v Makedoniji pozval k odgovornemu ravnanju, sodelovanju v odprtem in konstruktivnem dialogu ter k osredotočanju na politične in gospodarske reforme, potrebne za napredek Makedonije na poti do članstva v Natu.
Makedonija si sicer že več kot desetletje prizadeva za članstvo v zavezništvu, a jo pri tem ovira spor z Grčijo o imenu.
Država pa se prav tako spopada z daljšo politično krizo, ki se je januarja še zaostrila, potem ko je Gruevski socialdemokratskega opozicijskega voditelja Zorana Zaeva obtožil, da poskuša strmoglaviti vlado preko izsiljevanja s podatki, ki naj bi jih pridobil od tuje obveščevalne službe. Tožilstvo je v zvezi z premierjevimi navedbami sprožilo postopke proti Zaevu in nekaterim drugim.
Opozicijski voditelj je vladi vrnil z obtožbo, da prisluškuje najmanj 20.000 ljudem, med njimi politikom in novinarjem, in objavil domnevne posnetke pogovorov. Zaevova Socialdemokratska stranka Makedonije (SDSM) je prejšnji teden vložila kazensko ovadbo zoper Gruevskega, ker da je zlorabljal svoj položaj.
Spor med Zaevom in Gruevskim traja že dalj časa. SDSM že od zadnjih parlamentarnih volitev aprila lani bojkotira delo parlamenta, saj premierju in njegovi konservativni stranki VMRO očita manipuliranje z volitvami preko nadzora medijev.
Zaev je danes Gruevskega pozval k odstopu in zahteval oblikovanje tehnične vlade, ki bi državo vodila do predčasnih volitev.