»Dejanje, ki ste ga storili, je tako brutalno in zavrženo, da kljub vaši nekaznovanosti ne pride v poštev pogojna obsodba,« je med ustno obrazložitvijo pojasnjevala sodnica, ko je iz zatožne klopi Sović siknil: »A sem morilec? Kaj pa moj sin?« »Tile mladički vašemu sinu niso nič storili,« mu je odvrnila sodnica.
Sović je kaznivo dejanje zagrešil 2. junija lani v Vrhu nad Želimljami pri Ljubljani. Očetu samohranilcu se je po njegovih besedah »odtrgalo«, ko je sosedova psica Frida, po videzu nemška ovčarka s kratko dlako, na dvorišču pred hišo napadla njegovega sedemletnega sina. Od osmih pasjih mladičkov, starih dva, tri mesece, je eden umrl na kraju dogodka, dva pa so morali zaradi hudih poškodb pozneje uspavati. Sović je psičke razmesaril z motiko.
»Priznam krivdo ... zato ker ponoči ne morem več spati. Izviram iz kmetije, rad imam živali, sinu sem tudi kupil psičko, ko je bil še majhen. Ne vem, kako se je to zgodilo,« je včeraj pred ljubljansko okrajno sodnico Tanjo Lombar Jenko dejal Sović. In nadaljeval: »Ko sem slišal sinovo jokanje, psa in renčanje, se mi je strgalo. Zelo mi je žal, dejanje sem storil v afektu, sicer nisem agresiven človek.«
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Tožilka Mateja Gregorčič je v primeru priznanja krivde sodišču predlagala, da obdolžencu prisodi pet mesecev zapora, ki pa naj se izvrši v obliki opravljanja dela v splošno korist družbe. Za mučenje živali je sicer predvidena denarna kazen oziroma do pol leta zapora.
Zagovornik obdolženca, odvetnik Matej Ban, se s tožilkinim predlogom ni strinjal. Sodišču je predlagal, naj pri odmeri kazni upošteva nekatere olajševalne okoliščine, in sicer da je obdolženi kaznivo dejanje priznal, da v preteklosti še ni bil kaznovan in da je dejanje storil v afektu. »Okoliščine kaznivega dejanja kažejo, da je šlo v predmetni zadevi za enkraten dogodek, ki se nikoli v preteklosti ni zgodil in se tudi ne bo ponovil,« je povedal odvetnik Ban, sodišču pa predlagal pogojno obsodbo.
Sodnica je pri odmeri kazni v celoti sledila predlogu tožilke, Sovič pa je dolžan poravnati tudi stroške kazenskega postopka in sodno takso. Možakarju torej ne bo treba pod ključ, se pa lahko tam kaj hitro znajde, če v roku enega leta ne bo opravil 304 ure v splošno korist družbe. Kje in kaj bo počel Sović, bo določil pristojni center za socialno delo.