Vodja mariborskih kriminalistov Robert Munda je na današnji novinarski konferenci povedal, da so prejšnji teden izvedli 29 hišnih preiskav na območju policijskih uprav iz Maribora, Murske Sobote in Ljubljane. Pod vodstvom ptujskega tožilstva so preiskovali sum zlorabe uradnega položaja ali pravic ter goljufije in pri tem ugotovili, da je več zdravnikov, skupaj s še nekaj sostorilci izdajalo ali pomagalo pri izdaji receptov za zdravila, ki jih sploh ne bi smeli izdajati, saj za njihovo izdajo niso bili pooblaščeni.
Na podlagi svojih ugotovitev bodo ustreznim organom predlagali, da uvedejo preventivne ukrepe, ki bi v bodoče tovrstne zlorabe preprečevali, ob tem pa so na mariborski policiji ljudi še pozvali, da skrbno pazijo na vse svoje dokumente in druge osebne podatke in jih ne posredujejo drugim nepooblaščenim osebam.
"Šlo je predvsem za tri različne vrste zdravil, ki so bila vsa zelo draga in namenjena predvsem zdravljenju različnih oblik raka. V preiskavi smo ugotovili, da so osumljeni v letih 2012 in 2013 ponaredili skupno 76 receptov za zdravila, katerih skupna vrednost znaša nekaj manj kot pol milijona evrov," je povedal Munda in posebej poudaril, da sama ptujska bolnišnica oziroma njeno vodstvo niso bili vključeni v preiskavo.
Kot je pokazala preiskava, so zdravila izdajali osebam, ki ne bolehajo za rakom in takih zdravil ne potrebujejo, nekateri storilci pa so z lažmi pridobili zdravstvene izkaznice drugih fizičnih oseb, ki so jih nato s pomočjo javnih uslužbencev zlorabili za ponarejanje zelenih receptov. Nekateri osumljeni so zlorabili celo osebne recepte, ki jih zdravnikom dodelijo v omejenem številu in jih lahko uporabijo za osebne potrebe.
Kriminalisti so desetim ljudem odvzeli prostost, po zbranih obvestilih pa so kriminalisti devetim pridržanje odpravili, enega osumljenega zdravnika pa so s kazensko ovadbo privedli k dežurni preiskovalni sodnici ptujskega sodišča, ki je zoper njega zaradi ponovitvene nevarnosti in begosumnosti odredila pripor.
Mariborski kriminalisti so v okviru preiskave veliko podatkov, ki so pripomogli k utemeljevanju suma kaznivega dejanja, pridobili tudi od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in od drugih pristojnih organov, pri tem pa ugotovili, da je v veliko primerih pomanjkljiv predvsem nadzor nad izdajanjem posameznih zdravil in osebami, ki zdravila predpisujejo.