Črna kronika

Hekerju Škorjancu 4 leta in 10 mesecev zapora

M.R./STA
23. 12. 2013, 16.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Mariborsko sodišče je danes računalničarja Matjaža Škorjanca spoznalo za krivega izdelave zlonamernega računalniškega programa za vdor v informacijske sisteme, pomoči pri nezakonitem početju in pranja denarja. Sodišče mu je izreklo štiri leta in deset mesecev zapora, njegovi nekdanji partnerki Nuši Čoh pa zaradi pranja denarja osem mesecev pogojno.

Reuters

Škorjancu je sodni senat pod vodstvom Danile Dobčnik Šošterič ob tem naložil še 3000 evrov denarne kazni ter poplačilo stroškov, ki pa bodo glede na dolgotrajen potek sojenja in sodelovanje slovenske policije z ameriško FBI najverjetneje zelo visoki. Ob tem bo ostal brez nezakonito pridobljene premoženjske koristi v obliki stanovanja in osebnega avtomobila. Tako Škorjanc kot Čohova se bosta na izrečeni kazni pritožila, enako pa je napovedalo tudi tožilstvo. Tožilstvo je sicer za Škorjanca zahtevalo sedem let in šest mesecev zapora ter 10.000 evrov denarne kazni.

Obtožnica je mladega računalniškega mojstra bremenila izdelave zlonamernega računalniškega programa za vdor v informacijske sisteme, pomoči pri nezakonitem početju in pranja denarja. Škorjanc, znan pod vzdevkom Iserdo, je namreč med marcem 2008 in majem 2011 izdeloval program, s katerim je bilo mogoče vdreti v tuje informacijske sisteme. Med glavnimi kupci naj bi bila španska kriminalna združba, ki naj bi s programom vdrla v računalnike po vsem svetu in jih združila v omrežje Mariposa.

Kodo so kupci po navedbah tožilstva uporabljali kot "orodje" za izvajanje nezakonitih dejanj, kot je kraja gesel in drugih tajnih podatkov. Nekdanji študent medicine iz Orehove vasi, ki se je kasneje preselil v Maribor in se preusmeril na študij računalništva in informatike, pa jim je pri tem svetoval in dajal navodila za uporabo. S prodajo kode je zaslužil najmanj 114.000 evrov, medtem ko škoda, ki so jo drugi s to kodo povzročili na več tisoč računalnikih po vsem svetu, po navedbah tožilstva ocenjujejo na več deset milijonov evrov.

S Škorjancem je na zatožni klopi ves čas sedelo njegovo nekdanje dekle Nuša Čoh, na bančni račun katere so kupci kode nakazovali denar, ona pa je ta denar v gotovini prinašala Škorjancu. Sodišče ji je izreklo obsodbo za pomoč pri pranju denarja, čeprav je sama že ob začetku sojenja avgusta lani zanikala krivdo, češ da ni vedela, da gre za "umazan denar". Njen odvetnik Borut Mihurko je povedal, da so bili v osnovi zadovoljni, da je dokazni postopek pokazal, da Čohova ni vedela, da je denar nezakonitega izvora. "Vprašanje o tem, ali bi to morala vedeti, pa je precej hipotetično in relativno, zato bomo argumente soočili pred pritožbenim sodišče," je dejal Mihurko.

Zanimivosti

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo