Ljudje

Nova normalnost pod Mangartom

Žana Kapetanović
30. 10. 2020, 18.10
Posodobljeno: 30. 10. 2020, 18.45
Deli članek:

Bi vas zanimalo prebrati zgodbo o Slovenki, ki živi ob vznožju gore Fidži? Mene zagotovo bi. In povsem enako sem razmišljala, ko sem hotela spoznati Yuki Sovdat Nakao. Japonko, ki živi ob vznožju Mangarta. Kako je prišla tja? In kako je živeti v tako odročnem kraju? In tako sem se napotila v vas Log pod Mangartom, kjer zakonca Sovdat, kuhar Tomaž in slaščičarka Yuki, v nekdanjem starem gostišču vodita sodobno restavracijo. Življenje je polno presenečenj, ugotavljam po obisku. Včasih moraš obkrožiti svet, da najdeš dom.

Zarja Jana
Tomaž Sovdat in Yuki Sovdat Nakao


Zanimiv splet okoliščin. 
Yuki Nakao je bila rojena v pokrajini Gifu, ki leži v osrednjem delu japonskega otoka Honšu. Mestno dekle in že izkušena slaščičarka je po naključju spoznala Ljubljančana Igorja Leilerja, lastnika slovenske restavracije Pikapolonicas v Kjotu. Leiler že štiri desetletja živi na Japonskem, kjer je opravil doktorat iz ekologije, pravi izziv pa je videl v tem, da v deželi sušija ljudem ponudi slovensko kulinariko. Yuki mu je ponudila svojo pomoč, hkrati pa se je učila pripravljati slovenske sladice.

Igor Leiler je med drugim organiziral potovanja manjših skupin Japoncev v Slovenijo. Tako je tudi Yuki kot turistka leta 2005 obiskala Posočje. Pred tem o Sloveniji ni vedela ničesar. Ker ji je bilo tukaj zelo všeč, se je leto pozneje vrnila. Takrat je Igorja prosila, naj poizve, ali obstaja možnost, da bi nekaj časa delala v kateri od tukajšnjih restavracij. Tudi tokrat je imela v mislih zgolj širjenje obzorij v kulinariki. Igor je poznal Valterja Kramerja, ta je Yuki predstavil svoji ženi Ani Roš – in kaj hitro so sklenili dogovor.

Tomaž Sovdat je bil rojen v naselju Kal-Koritnica, ki leži le nekaj kilometrov stran od Loga pod Mangartom. Menda se je že pri šestih letih odločil, da bo kuhar. Za zgled sta mu bili obe noni, pa tudi mama, ki je bila natakarica, in oče, ki je delal salame. Odločil se je, da bo končal kuharsko šolo v Tolminu, nato pa delal po bovških gostilnah. Mamin bratranec, ki je poučeval na kuharski šoli v Italiji, mu je svetoval, naj se gre dodatno izobraževat k sosedom. Fant je križaril od restavracije do restavracije in bil navdušen, saj se je takrat prvič odmaknil od golažev, jote, čevapčičev … ter uzrl svet tisočerih možnosti.

V Milanu je srečal Valterja Kramerja, ki ga je že od prej poznal iz domačih krajev. Povedal mu je, da pravkar končuje delo v eni od restavracij in da se odloča o tem, kako naprej. Na istem kongresu v Milanu je bila tudi Ana Roš in s Tomažem sta se dogovorila za sodelovanje. Dva dni pozneje je bil Tomaž že v Hiši Franko v Starem selu pri Kobaridu. V letu, ko je delo tukaj kombiniral z drugimi že dogovorjenimi angažmaji, je spoznal Yuki. Po koncu poletne sezone je dokončno pristal v Hiši Franko. Ljubezen je narekovala novo pot in z Yuki sta zaživela skupaj.

Tomaž si je nabiral izkušnje tudi v Asu v Ljubljani, nato pa znova še tri leta v Hiši Franko, Yuki pa je tam donosila dve nosečnosti. Nato sta se odločila, da bosta zaživela v Tomaževem domačem kraju Kal-Koritnica, kjer živi njegov oče. Sedem let sta delala v bovškem hotelu Dobra vila, nato pa sta se po številnih potepanjih in z izpopolnjenim kulinaričnim znanjem decembra lani odločila za samostojno pot.

Jota presenečenja. Gostišče Mangart ima dolgo zgodovino. To je bila priljubljena vaška gostilna, ki se ni vedno ponašala z izbrano hrano, je pa ta prelepa hiša, zgrajena leta 1828, vedno ohranjala domačnost, privlačno preprostost in toplino. »Običajno so tukaj ponujali joto, golaž, jedi z žara, kalamare …« se spominja Tomaž. »Še včeraj se je tukaj ustavila skupina desetih Italijanov, ki so razočarano ugotavljali: »Ma, non avete čevapčiči?!«

Po denacionalizaciji je bila hiša vrnjena lastnikom, nato pa jo je najel in pozneje tudi kupil Milan Černigoj ter imel skupaj z ženo Angležinjo v njej 30 let gostilno. Pozneje je gostišče menjavalo najemnike, nekaj časa pa je bilo celo zaprto. Lahko bi rekli, da je bila edina stalnica v tej hiši tako imenovana »jota presenečenja«. Črnigoj je namreč nehote ali načrtno prirejal bolj ali manj posrečena presenečanja za svoje goste. Še danes je znana anekdota, kako je imel v ponudbi joto s klobaso in joto presenečanja, ki je bila za tretjino dražja. Skrito presenečenje je vzbujalo radovednost gostov, ko so jed dobili na mizo, pa so ugotovili, da je edino presenečenje v tem, da v joti ni klobase. Zgodbo, ki je med domačini še vedno zelo priljubljena, je Tomaž obdržal v ponudbi na svoj način, in sicer tako, da občasno ponudi »joto presenečenja« kot pozdrav iz kuhinje – kremi iz krompirja doda peno iz kisle repe, na vse to pa položi kos popečene slanine.

Ob tem se veselo nasmeji tudi Yuki, ki ni tako zelo zgovorna, jo pa moramo pohvaliti, da dokaj dobro govori slovensko. Prikima, da dobro razume tudi slovenske hudomušne šale in da se je že navadila tovrstnih pogovorov.

Slovenska raztresenost in japonska natančnost. V vasi Kal-Koritnica zdaj naša zakonca živita že skoraj deset let. Yuki pravi, da se je na odročne kraje navadila že v času, ko je delala v Hiši Franko v Starem selu pri Kobaridu.

»Všeč mi je v Sloveniji. Najbolj mi ugaja prelepa narava. Pomirja me občutek varnosti. Vesela sem, da lahko zdaj enajstletni sin Marcel in devetletna hčerka Lin preživljata tako lepo otroštvo.«

Yuki je namreč prepričana, da šolski sistem na Japonskem otroke preveč obremenjuje, tako da so ti ves čas pod stresom. »Tukaj je resnično zelo lepo,« pravi in prinese na mizo rolado, kakršne še nisem okusila. Testo in krema se dobesedno topita v ustih. Zahvalim se ji tako, da se ji po japonsko priklonim.

Tomaž nam pove, da zna Yuki speči tudi odlično potico in še celo vrsto drugih slovenskih sladic, da pa se sama s tem noče hvaliti. »Tukaj gre po vsej verjetnosti za skromnost in odpor do samohvale, kar je menda značilno za japonsko miselnost. Ali so Japonke skromne in potrpežljive? Težko kaj rečem o drugih, vem pa, da je Yuki vztrajna in potrpežljiva in da se nikoli ne pritožuje.«

Da ne bi ostali pri (pogosto napačnih) splošnih presojah o tujcih, raje povprašam njune prijatelje, kako doživljajo zakonca Nakao Sovdat. Prijatelj Matjaž pravi: »Slovenska raztresenost in japonska natančnost.« Prijateljica Mojca pa poudari: »Tomaž je zelo kreativen in iznajdljiv, hkrati pa zelo kritičen do svojega dela. Yuki je skromna in zadržana. Pri njej se čuti japonska samodisciplina. Oba sta zelo pozitivna človeka in hkrati velika realista.«

Več v reviji Zarja Jana št. 4327.10.2020

Estrada

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

damjan murko 1
Pogumni načrti

Bo Damjan Murko nastopil v Stožicah?

Zanimivosti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?