Zdravje
Slovenci množično 'bežijo' čez mejo
Skromne pravice iz naslova obveznega zavarovanja marsikaterega Slovenca spodbudijo, da obišče zobozdravnika pri naših južnih sosedih.
Tihi sovražnik preži iz plastenk
Hormonski motilci so ena največjih tihih groženj našega obstoja. Eden takih je BPA ali bisfenol A, ironično pa je, da smo ga razvili sami za potrebe pridobivanja plastike. Zadnja leta močno odmevajo ugotovitve o nevarnosti te kemikalije, ki je prisotna v številnih izdelkih, ki jih dnevno uporabljamo.
Argentinski tango ima zdravilne učinke na bolnike s Parkinsonovo boleznijo
Bolniki, ki trpijo zaradi Parkinsonove bolezni, si lahko morda pomagajo z nenavadnim zdravilom - plesom argentinskega tanga. Raziskovalci namreč trdijo, da ima lahko ples terapevtsko in fizično vrednost za tiste, ki trpijo zaradi okorelosti, depresije in utrujenosti.
Hemofilija redka, a zelo znana dedna bolezen
Hemofilija je redka dedna motnja strjevanja krvi in doleti praviloma moške. V Sloveniji je 200 hemofilikov. Društvo hemofilikov Slovenije ob današnjem svetovnem dnevu hemofilikov sledi geslu Ustvariti družino solidarnosti in ponujajo pomoč drugim društvom bolnikov z redkimi boleznimi v Sloveniji, da posnemajo njihov uspešen model celostne oskrbe.
Kontracepcijske tablete spreminjajo možgane
Nova študija, ki so j objavili v reviji Human Brain Mapping zaključuje, da kontracepcijske tabletke lahko spremenijo možgane.
Slovenska maratonska tekaška sezona se je pričela
Več kot tri tisoč tekačev je pred kratkim otvorilo slovensko maratonsko tekaško sezono. Na Obali se je na topel pomladni dan odvil 2. Istrski maraton, ki je tekače popeljal čez slikovite barve slovenske Istre.
Spomladansko čiščenje možganov
Tudi naš um, naši možgani vsake toliko časa potrebujejo čiščenje. In pomladni čas je kot nalašč za to, da vse, kar je natrpano v naši glavi, spravimo ven, glavo prezračimo in temeljito preučimo, kaj od vsega, kar ves čas zaseda naše možgane, je še vredno ohraniti, česa pa se za vedno znebiti.
Ne 150 minut na teden, ampak več kot uro na dan
Večina zdravstvenih organizacij priporoča 150 minut telesne vadbe na teden. Strokovnjaki s harvardske univerze pa so prišli do zaključkov, ki s priporočili niso skladni.
Teden imunizacije
V tednu od 20. do 25. aprila obeležujemo Evropski teden imunizacije. Cepljenje se uvršča med največje uspehe javnega zdravstva, saj znatno prispeva k zmanjšanju obolevanja in umiranja prebivalstva ter podaljšanju pričakovanega trajanja življenja.
Mislila je, da je noseča, potem pa je izvedela strašno resnico
42-letna Romunka Madalina Neagu je pred dnevi prišla v bolnišnico v Botosaniju in potožila za bolečinami v trebuhu. Prepričana je bila, da je noseča. Zdravniki so se že pripravljali na zahteven porod, ko so ugotovili, da sploh ni noseča. V maternici je nosila pet kilogramov težak tumor!
Pri ločencih več srčnih napadov
Ameriški raziskovalci so v študiji, v kateri so pri ljudeh spremljali posledice ločitev, ugotovili, da obstaja pri ločencih večje tveganje za srčne napade, kot pri parih, ki so ostali poročeni. Izsledki so tudi pokazali, da je ločitev huje prizadela ženske, pri čemer je morebitna ponovna poroka le komajda zmanjšala povečano tveganje za napad.
Revščina pogost vzrok za težave v duševnem zdravju
Težave v duševnem zdravju imajo osebe v različnih starostnih skupinah in tudi v različnih življenjskih situacijah, pri čemer pa je v vseh situacijah, kot so ugotavljali govorci, zelo pogosto skupni imenovalec revščina, so opozorili udeleženci konference o izzivih sobivanja z osebami s težavami v duševnem zdravju.
Izraelski znanstveniki korak bližje zdravilu za raka
Izraelski znanstveniki so odkrili dve beljakovini, za katere trdijo, da nadzorujejo rast in razvoj celic ter vsebujejo raka.
Največji stresi pri otrocih in mladostnikih so pogosto povezani s šolo
Stres in njegove negativne posledice niso značilne le za odrasle, ampak tudi za otroke in mladostnike, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Kot opozarja Helena Jeriček Klanšček z inštituta, so njihovi največji stresi pogosto povezani s šolo, zato je pomembno, da otroke učimo, kako se z njim soočati in sproščati.
Na Štajerskem zaradi odhodov zdravnikov velike težave
V Podravju po odhodu treh čeljustnih kirurgov iz zdravstvenih domov v Mariboru in na Ptuju dela le še eden. Kadrovsko močno podhranjeno je tudi zdravstvo v Lenartu, kjer po odhodu štirih družinskih zdravnikov delajo le še trije.
Imamo zdravila za to bolezen, samo zdravnikov ne!
V Sloveniji so sicer na voljo vsa zdravila za zdravljenje parkinsonove bolezni, a je dostopnost do nevrologa, ki bi prepoznal in zdravil bolezen, v zadnjem času občutno slabša, pred svetovnim dnevom parkinsonove bolezni opozarja nevrolog Zvezdan Pirtošek.
Razvili test za ebolo, ki da rezultat v 11 minutah
Ekipa japonskih raziskovalcev je danes sporočila, da je razvila test za ebolo, ki rezultat pokaže v dobrih 11 minutah. Gre za velik uspeh, saj testi, ki so v uporabi sedaj, za rezultat potrebujejo 90 minut.
Kako pa kaj fantazije med rjuhami?
Najbrž samo vi veste, kaj se vam plete po glavi, kadar vam v vročih trenutkih domišljija pobegne z vajeti in si začnete sebe ali druge predstavljati v najrazličnejših situacijah, primernih le za oči polnoletnih oseb.
S projektom Odziv na HIV za razvoj preventive pri istospolnih
Partnerji projekta Odziv na HIV so danes predstavili glavne cilje projekta Partnerstvo za razvoj preventive in testiranja na HIV v skupnosti med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Kot so zapisali v društvu Legebitra, je glavni cilj projekta zmanjšanje ali preprečitev prenosa virusa HIV in lajšanje psihosocialnih stisk oseb, ki živijo s HIV.
VIDEO: V Berlinu pandemija ošpic!
V nemški prestolnici, ki se že mesece bori z izbruhom ošpic, je število obolelih za to zelo nalezljivo virusno boleznijo preseglo tisoč. Deželni urad za zdravje je namreč do danes naštel 1001 primer ošpic od začetka njihovega izbruha oktobra lani.
LeBatat osvaja z lokalnimi okusi
Iz krožnikov se vije mamljiv vonj, ki z domačim okusom boža brbončice. Ob prijetnem vzdušju kramljanja za sosednjo mizo se nam z metuljčkom za vratom pridruži natakar. Z nasmeškom naročimo domačo specialiteto, ki jo, pove natakar, pripravijo na skoraj tisoč in en način. Okuse batate ali sladkega krompirja lahko po novem raziskujemo v restavraciji LeBatat, ki so jo pred kratkim odprli v svetu zdravih užitkov na hrvaški strani reke Mure, v LifeClass Termah Sveti Martin.
Glavni odbor Fidesa danes o opozorilni enourni stavki
Glavni odbor zdravniškega sindikata Fides bo danes odločil o enourni opozorilni stavki, h kateri se nagibajo, ker ministrstvo za zdravje do konca marca ni sprejelo že pripravljenih standardov in normativov za zdravnike.
Ministrica poziva k rednemu gibanju in zdravemu prehranjevanju
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je skladno z letošnjim poudarkom ob svetovnem dnevu zdravja že zgodaj zjutraj telovadila skupaj društvom Šola zdravja, nato pa je pozajtrkovala zdrav slovenski zajtrk. Ministrica ob tem poziva državljane, "naj bosta redno gibanje in zdrava hrana naša izbira in naš način življenja".
Izgubite trebušček!
Spet se bliža čas, ko bomo v kopalnici na skrivaj preučevale svoje telo in gledale, kje se je čez zimo nabralo največ osovraženih maščobnih blazinic. Te niso problematične zgolj z estetskega vidika, ampak ima odvečna maščoba (zlasti tista, ki se z leti vztrajno nabira na predelu trebuha) tudi posledice za vaše zdravje. Zato kar v akcijo.
Shujšajte s hrano, ki redi
Želite shujšati, ne da bi morali ves čas glodati nezabeljene liste solate ali grizljati puste riževe ploščice? Za vas imamo dobro novico: kar nekaj živil se je na črni listi diet za izgubljanje odvečnih kilogramov znašlo povsem po krivici – mnoga med njimi so prava poezija teksture, vonja in okusa in nasploh čisti užitek za vse prave sladokuske.