V 160. epizodi AIDEA podkasta, ki jo boste na TV Veseljak Golica videli v četrtek, 14. novembra ob 20.30, je bil gost Marcel Štefančič, priznani filmski kritik, publicist in dolgoletni voditelj oddaje Studio City. V pogovoru z voditeljem Klemnom Selakovičem je Štefančič predstavil svoj razgledani in provokativni pogled na razvoj filmov, vpliv digitalnih medijev, prihodnost umetne inteligence ter kompleksnost sodobne družbe. S svojim neponovljivim slogom je Štefančič razmišljal o izzivih današnjega časa in o tem, zakaj je kljub vsemu vedno vredno gledati filme – in to natančno izbranih pet, ki jih priporoča vsem mladim gledalcem.
Epizoda ponuja svež pogled na filmsko umetnost, njeno vlogo v družbi in izzive digitalne dobe, kjer hitre informacije pogosto nadomestijo globoko razumevanje.
Top 5 filmov, ki jih mora videti vsak najstnik
Marcel Štefančič o filmskih klasikah, ki oblikujejo prihodnje generacije
V epizodi #160 Marcel Štefančič predstavi seznam petih filmskih klasik, ki jih priporoča vsem mladim gledalcem, saj so to dela, ki oblikujejo razumevanje filmske umetnosti in odpirajo vrata k globljemu premisleku o svetu. Njegov seznam vključuje mojstrovine, kot so Hitchcockov Psycho, Boter Francisa Forda Coppole in sovjetski nemi film Mož s kamero, ki ga označi za "najhitrejši film na svetu". Štefančič pravi: "Film je več kot le zgodba – je povabilo k razmišljanju o človeški naravi, družbi in vrednotah." Priporoča, da mladi gledalci začnejo z na videz enostavnimi, a vsebinsko bogatimi filmi, ki nudijo vpogled v filmsko zgodovino in jim omogočajo, da razumejo, kako filmska umetnost odraža družbene spremembe. Epizoda obravnava pomen vsakega izmed teh petih filmov in zakaj so ti naslovi izjemen temelj za ljubitelje filma vseh generacij.
Umetna inteligenca in kapitalizem
Štefančič o tehnoloških tveganjih za demokracijo
Marcel Štefančič v epizodi #160 pronicljivo razmišlja o prihodnosti umetne inteligence (AI) in njenem vplivu na svet, pri čemer opozarja, da bo razvoj te tehnologije še naprej v domeni kapitala in korporacij, kar ustvarja visoko tveganje za demokratične vrednote. "Zaustavitev AI bi zahtevala ukinitev kapitalizma," poudarja Štefančič, ki verjame, da bomo kmalu priča monopolizaciji umetne inteligence s strani velikih korporacij, katerih cilji niso v dobro družbe, temveč predvsem v lastnem dobičku. Po njegovem mnenju smo že sedaj priča, kako lahko AI posega v politične in volilne procese, ter kako to lahko dodatno polarizira in radikalizira družbo. Epizoda podrobno raziskuje, kaj Štefančič meni o prihodnosti umetne inteligence in zakaj moramo kot družba najti mehanizme, ki bodo omogočili večji nadzor nad to tehnologijo.
Zakaj bi morali Slovenci bolje razumeti filmsko umetnost?
Štefančič o pomenu filmskega izobraževanja
V epizodi #160 Marcel Štefančič poudari, da je filmska umetnost izjemno vplivno orodje, ki Slovencem ponuja priložnost za širjenje kulturnih obzorij in razumevanje samega sebe v globalnem kontekstu. Po njegovem mnenju bi Slovenci potrebovali več formalnega in neformalnega filmskega izobraževanja, saj je znanje o filmih pri nas pogosto omejeno, kar pripomore k temu, da se ne zavedamo dovolj pomembnosti filma kot družbenega komentatorja. "Slovenci nimamo svojega obdobja nemih filmov, ki je v filmski umetnosti temeljno," pravi Štefančič in predlaga, da bi ustvarili prostor za filmsko izobraževanje, ki bi omogočil prebivalcem, da spoznajo osnovne principe filma. Članek raziskuje pomen filmske umetnosti za slovensko kulturno identiteto in zakaj bi morala biti filmska vzgoja pomemben del izobraževanja, saj omogoča bolj poglobljeno razumevanje družbenih procesov in empatijo.
Podkast z Marcelom si lahko ogledate na TV Veseljak Golica videli v četrtek, 14.novembra ob 20.30, ponovitev pa v nedeljo ob 21.00.
Vse odtale Klemnove podkaste si lahko ogledate na