Miša Molk ima za seboj leto dni na položaju varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev. Leto, ki je bilo preizkušnja za vse. Za gledalce, za vodstvo RTV Slovenija in seveda tudi zanjo. Od maja 2008 do konca aprila 2009 je prejela 286 pritožb in predlogov gledalcev in poslušalcev javne RTV.
Največ pritožb je varuhinja prejela na televizijski program zaradi pretiranih ponovitev oddaj, s poudarkom na poletnih mesecih in ponovitvah dnevnikov iz leta 1991; veliko tudi zaradi izgube prenosov pomembnih športnih prvenstev, netočnosti predvajanja programov, nenapovedanih vključevanj neposrednih prenosov iz parlamenta, vse preveč oglasov …
Kakšni so bili odzivi odgovornih na pritožbe naročnikov, ko ste jim jih posredovali? Ste bili kdaj tudi v neprijetnem položaju, kot most med naročniki in javnim zavodom?
"Suvereni in odgovorni uredniki ter novinarji so se nemudoma korektno odzvali na pritožbe, tudi tako, da so priznali napako in jo popravili že v naslednji oddaji. Direktor TVS pa je vsako pritožbo zaznal kot obsojanje, še najostreje se je odzval na pritožbe glede serije Strasti in premestitve risank. Ne sicer javno s svojim mnenjem, ampak je med razpravo z generalnim direktorjem in predsednikom sveta, kjer sem bila v nezavidljivi manjšini, izrekel, da nisem lojalna hiši. Na srečo sta druga dva udeleženca sestanka vendarle znala izluščiti, kar je pomembno, in problem smo razrešili. Napad name bi v tem primeru lahko razumeli kot napad na gledalce. Radio se je odzival odgovorno in dojel, da nisem PR RTVS, čeprav je prav varuh lahko dobra promocija. Pritožbe na program so lahko le podpora programu, ki ga nacionalna televizija in radio posredujeta."
Kako ste se znašli v vlogi varuhinje in ali je bilo kaj neprijetnih srečanj z jeznimi naročniki?
"Na začetku pogosto. Ker so tudi gledalci in poslušalci mislili, da lahko tako izkričijo vse, kar jim gre na živce, z upravičenim vzrokom ali brez njega. Ne priznavam tistih pritožb vsevprek, češ da na RTV ni kaj poslušati in gledati. Kajti takoj zatem mi naštevajo oddaje, ki so jih poslušali in gledali od začetka do konca. To je srd brez osnove. Pol ure telefonskega pogovora, iztržek je pa ničen. Zato so toliko bolj dobrodošle konstruktivne pripombe na program."
Ali se je izkazalo, da bi bila v preteklosti ta funkcija potrebna in bi se lahko kdaj že izognili težavam javne RTV?
"Na televiziji delam osemindvajset let, spomnim se rebalansov iz preteklosti, ampak povišanje naročnine in pridobivanje oglasnega prostora še nikdar nista bila tako problematična. Res pa je, da so bili vsi prvorazredni programski pasovi pred leti kakovostno zapolnjeni z oddajami lastne produkcije. Recimo, tri četrtine sredstev, vloženih v produkcijo razvedrilnega programa, so se vedno vrnile nazaj z oglasi in pokrovitelji. Ni več sobotnih razvedrilnih oddaj domače produkcije in s tem tudi podoba RTVS ni več bogata in razkošna, čeprav razvedrilo ni prioriteta javnega servisa, je pa tudi njegov obraz.
Menim, da je varuh pravic gledalcev in poslušalcev v tem razkošju medijev sleherni dan pomembnejši. Tekma za gledanost in oglase je neizprosna. Zato je treba tem bolj paziti, da javni servis ne bo zdrknil na najnižjo raven prodaje in obče všečnosti."
Ponudili ste kar nekaj različnih predlogov za oddajo, namenjeno naročnikom javne RTV, ali vsaj za rubrike v kakšni drugi oddaji. Kaj se je zgodilo z njimi?
"Ne vem, kaj se bo zgodilo s temi predlogi. Možina mi je odgovoril, da nič. Ne vem, zakaj ima občutek, da mislijo, da gre zame, za mojo oddajo. Kar se mene tiče, jo lahko vodi tudi Sandi Čolnik. Je ravno prav indiferenten in prijazen. Hočem le, da se na pritožbe sprotno odziva naša hiša, ne mediji zunaj nje. Saj v tem je vendarle njena največja moč, da pograbi svoje gledalce in ima z njimi prijazne odnose."
Ali se na vas obrnejo tudi gledalci komercialnih televizij, ker morda ne vedo, da ste zadolženi le za javno RTV?
"Še vedno. Zlasti tisti, ki udrihajo vse povprek, se radi oglasijo in niti ne vedo, na kateri televiziji so kaj videli. Nekateri me vprašujejo, če branim tudi pravice gledalcev komercialne televizije. Pa saj veste, tisti, ki žaga, žaga verižno."