Jacksonov solistični izlet z albumom Off the Wall (1979) je bil napovednik megalomanskih stvari, ki so mu sledile. Z naslednjo ploščo Thriller (1982), najbolje prodajanim albumom vseh časov, in Bad (1986) je dosegel neslutene višave popularnosti. Medtem je revolucioniral ero glasbenih spotov, izumil »moonwalk«, podiral rekorde po prodanih koncertnih vstopnicah, njegov glasbeni navdih pa je začel z devetdesetimi počasi, a vztrajno bledeti.
Leta 1978 je Michael Jospeh Jackson dobil vlogo v muzikalu Scarecrow, broadwayski različici Čarovnika iz Oza. Dvajsetletnik je bil že petnajst let veteran glasbene scene. V družinski skupini Jackson 5, ki so jo sestavljali njegovi bratje in nad katero je bdel strogi oče, je navduševal občinstvo kot plešoči in pojoči čudežni deček s širokim nasmeškom. Glasbeno podlago za muzikal je delal Quincy Jones in Jackson ga je povsem očaral. Spoprijateljila sta se in dogovorila, da bo produciral njegovo prvo solistično ploščo. Na vajah v gledališču si je Jackson pri padcu zlomil nos. Po delno uspešni operaciji in prvem lepotnem popravku se je pritoževal zaradi težav z dihanjem, zato je pozneje opravil še en poseg. Njuna koprodukcija in nabor avtorjev – od Steve Wonderja do Paula McCartneya – sta poleg Jacksonovih avtorskih skladb iz Off the Wall naredila besteler. Plošča je s pomočjo uspešnic Dont Stop Til You Get Enough in Rock With You pošla v dvajsetih milijonih izvodov, pobrala kup nagrad, Jackson je pa snoval, kako bo z naslednjim albumom presegel vse meje uspeha.
ČEZ VSE MEJE
Thriller (1982) je porušil vse meje. Danes je z 109 milijonov (!) prodanih izvodov na vrhu lestvice najbolje prodajanih album vseh časov. Ploščo je v takšne višave poneslo več dejavnikov. Glasbeno je album vseboval kar nekaj nepozabnih trenutkov. V Billie Jean se je Jackson znova pokazal kot edinstveni plesalec, v Beat It je nalezljiv kitarski riff odigral Eddie Van Halen. Paul McCartney je gostoval pri razposajeni Say, Say, Say, ki je zvenela kot moderna različica tipične skladbe Beatlov, a skladba je izšla le kot singel – na Thrillerju je bila vključena njuna skupna balada The Girl is Mine. V spotu za Say, Say, Say sta McCartney in Jackson delovala kot dobra prijatelja, ki se ob skupnem početju maksimalno zabavata. Največji vtis pa je pustila naslovna skladba. Fiktivno zgodbo, navdihnjeno s filmskimi grozljivkami, je nosila funkovska podlaga, Jacko pa je spot, ki ga je režiral John Landis (Ameriški volkodlak v Londonu), posnel kot film. Njegova transformacija v plesočega zombija je strašila mlajše oboževalce, filmček pa se še danes običajno znajde na vrhu različnih lestvic najboljših spotov vseh časov.
Thriller
Jacko je ob 25. obletnici založbe Motown pred 30 milijoni TV-gledalcev prvič uprizoril znameniti »moonwalk«, gibanje po odru, ki spominja na breztežnostni prostor. Z večinoma pozitivnimi kritikami se je Thriller v nekem trenutku prodajal v milijonih izvodih na teden. Jacko je svojo ekscentrično podobo sam potenciral z neverjetnimi zgodbami: spanjem v kisikovi komori, ki naj bi mu omogočilo 150 let življenja, nakupom okostja človeka slona Johna Merricka (obe govorici je pozneje sam demantiral) in druženjem s šimpanzom Bubblesom, brez katerega se skoraj ni pojavljal v javnosti. Thriller je dobil omejeno koncertno predstavitev. Jackson se je podal na turnejo Victory z znova obujenimi Jackson 5 in vsak večer izvedel nekaj skladb iz solističnega repertoarja.
Nadaljevanje: NEUSTAVLJIVO ZMAGOSLAVJE IN ČUDAŠTVO