Leta 2008 je slovenske bralce povsem obnorel roman Čefurji raus!, sočna zgodba o odraščanju na Fužinah, in od takrat je njegov avtor Goran Vojnović vsem znano ime. Za Čefurje, ki so še vedno med najbolj branimi slovenskimi knjigami, je prejel Prešernovo nagrado in Kresnika.
Lani je v kinematografe spravil svoj prvi celovečerec: Piran/Pirano, vojno dramo, v kateri se prepletajo usode Slovenke, Bosanca in Italijana, ter izdal zbirko kolumn Ko Jimmy Choo sreča Fidela Castra.
Pravkar je na police prišel že njegov drugi roman, Jugoslavija, moja dežela. "Ta knjiga je začela nastajati v trenutku, ko sem končal prvi roman, je pa veliko resnejša in kompleksnejša od Čefurjev," pravi Vojnović. Roman je pravzaprav njegov poskus razumevanja, kaj se je zgodilo z nekdanjo skupno državo, s svetom, "v katerem sem do desetega leta čisto lepo živel". Slovenci so skušali razpad Jugoslavije pustiti za sabo, ko so se odcepili, jih ni več zanimalo, kaj se dogaja drugod po nekdanji domovini. "Nismo želeli biti del teh grozot, meni pa se zdi pomembno, da se o njih govori, da se zavedamo, da se lahko ponovijo." Vojnović trdi, da gre za roman o jugoslovanski družini. "Zanima me, kaj se je zgodilo z njo, kje je danes, ko je država, na kateri so si zgradili identiteto, razpadla. To je tema, ki me osebno žuli," prizna. Takoj pove tudi, da to ni knjiga, ki bi jo prenesel na film, saj je preobsežna in bi jo moral precej oklestiti, kar pa bi se mu zdelo škoda. Filmska platna pa bodo očitno dosegli Čefurji raus. "Scenarij še ni končan, je pa v fazi, ko bi se že lahko začela produkcija. A najprej seveda čakamo na odločitev Filmskega centra, ali nam bo namenil kaj sredstev."