Martin in Roman, duo Romachild, pripravljata nekaj, kar bo gotovo pustilo pečat na slovenski glasbeni sceni – kar dva albuma hkrati! Pred njunim težko pričakovanim koncertom v Kinu Šiška ter izidom albumov G.O.A.T. in Vse gre v eno sta nam razkrila, zakaj sta se odločila za tako neobičajno potezo, kako se njuna ustvarjalna energija pretaka med angleškimi in slovenskimi besedili ter kako gledata na svoje mesto v sodobni glasbeni sceni.
Z navdušenjem sta spregovorila tudi o prihajajočem koncertu v Kinu Šiška, ki bo hkrati napoved nove glasbene sezone. Dvojec, ki črpa navdih iz življenja, umetnosti in resnice, s svojo glasbo povezuje domače in mednarodno občinstvo ter ustvarja nove dimenzije sodobne glasbe.
Kako sta se odločila za izdajo dveh albumov hkrati? Kaj je bil glavni razlog za takšno ambiciozno potezo?
Martin: Materiala se je toliko nabralo. Skupaj sva dlje časa, kot igrava v živo. Lani junija sva imela prvi koncert, ustvarjati pa sva začela že slabi dve leti prej. V tem času se je nabralo precej materiala, ki ga nisva hotela pozabiti, in sva rekla, zakaj ne bi izdala še albuma v slovenščini, glede na to, da je bil Matador ljudem všeč. Zato sta nastala dva albuma.
Album G.O.A.T. je v angleščini, Vse gre v eno pa v slovenščini. Kako se med seboj dopolnjujeta?
Roman: Jedro je skupno, ker je nekaj pesmi z enako glasbeno osnovo, so pa tudi samo slovenske in angleške pesmi. V bistvu sta dva albuma, ki delujeta kot celota.
Martin: Angleški komadi, ki so dobili slovensko besedilo, so nastali spontano. Komadi niso dobesedno prevedeni, pomensko pa so enaki. Nisva delala namenoma nekih prevodov samo zato, da bi imela več komadov.
Kako poteka ustvarjalen proces, ko hkrati ustvarjaš angleški in slovenski album? Ali imata že vnaprej izdelano vizijo ali se vse zgodi spontano?
Martin: Vse se je dogajalo spontano, prepustila sva se ustvarjalnemu toku, bilo pa je v fazi nastajanja na trenutke rahlo shizofreno. Še posebej zame. Zapomniti si ena in druga besedila, pa še artikulacija angleščine je popolnoma drugačna od slovenščine. Je bil kar izziv ohraniti enako emocijo v obeh jezikih.
Roman: Sproti sva adaptirala slovenske tekste po ritmu Martinovega petja.
Vajina najnovejša singla Dvigni glas in The Favorite Song nosita močna sporočila. Kaj želita sporočiti poslušalcem, predvsem v kontekstu družbenih ali osebnih sprememb?
Roman: Zunanji svet je le refleksija naše notranjosti. Sprememba se začne pri našem odzivanju na okoliščine, zato začnimo pri sebi. Midva skozi glasbo in tekste izražava svoj pogled na življenje, svojo resnico.
Martin: V najinih besedilih najprej pogledava vase, ker vse izhaja iz naše notranjosti. Če želimo spremeniti svet, moramo začeti spremembo pri sebi in »dvigniti glas«.
Kako so poslušalci sprejeli Dvigni glas in The Favorite Song? Sta zadovoljna z odzivi?
Roman: Dobivava zelo pozitivne odzive od različnih ljudi.
Martin: Zelo sva zadovoljna.
Kako sta poskrbela za preplet besedil in glasbe, da bosta oba albuma delovala kot celota, hkrati pa bosta vsak zase povedala svojo zgodbo?
Martin: Kar zgodilo se je.
Pričakujeta, da bo eden izmed albumov naletel na večje zanimanje zaradi jezika, v katerem je, in kako pričakujeta, da bosta sprejeta tako pri domači kot tudi pri mednarodni publiki?
Martin: Naj oba albuma vzbudita veliko zanimanja. Ničesar ne pričakujeva, albuma sta nama všeč in sva ponosna na njiju. Ljudje morajo to slišati v živo.
Koncert v Kinu Šiška bo prelomnica za Romachild. Kako se pripravljata na ta dogodek in kaj lahko oboževalci pričakujejo od vajinega nastopa?
Martin in Roman: Sklece delava.
Roman: Želela sva nekaj več in poklicala nekaj kreativnih ljudi, ki so podali svoje videnje ter prispevali super ideje, ki jih bomo realizirali 30. oktobra v Kinu Šiška.
Martin: Gre tudi za napoved prihodnje sezone, ker s tem napovedujeva nekaj novega, nekaj svežega.
Sta povabila kakšne posebne goste na koncert?
Martin: Da, z nama bodo glasbeni prijatelji, Pero/Kontradikshn, Lado Bizovičar, Boris Kokalj/Kokosy in Tomi Meglič, s katerim smo ustvarili res lepo balado Otroka v dežju, ki se že suče po radijskih postajah. Bodo pa vsi gostje peli pesmi z albuma Vse gre v eno!
Kako bo videti vajin »setlist«? Bosta poleg novih skladb z albumov G.O.A.T. in Vse gre v eno izvedla tudi starejše uspešnice?
Roman: Tudi nekaj starih pesmi bo.
Martin: Na sredini, kjer se koncert lomi, bodo trije komadi z EP-ja Matador, potem pa pičimo dalje v slogu novega albuma Vse gre v eno. Morala sva umestiti pesmi z Matadorja, ker gre tukaj za najine začetke in brez komada Supersonic Gaucho pač ne gre. To je semenka, iz katere je vse nastalo.
Vajin koncert bo imel dobrodelno noto. Kaj vama pomeni podpora mladim perspektivnim umetnikom in zakaj sta izbrala prav to pobudo?
Roman: Gre za širjenje zavesti v smeri družbenokoristnih dejavnosti. Ideja je pomagati mladim perspektivnim umetnikom, da izživijo svoje sanje. Združili smo moči s Truhomo/Anino zvezdico in prek njihovih kanalov našli glasbenico, ki ji bomo pomagali na njeni poti.
Martin: Tukaj predvsem podpirava ustvarjalnost. Ustvarjalnost človeka osvobodi, ga pripelje do sebe nazaj in tak človek je lep dar za družbo. Kreativa je terapija.
Vajini nastopi so poznani po nalezljivi energiji in intenzivnih vizualnih elementih. Bo tokrat drugače?
Martin: Še boljše bo. Več pa na koncertu in na koncertih v prihajajočem letu.
ALI - ALI
♦♦♦
Pivo ali vino?
Martin: Pivo
Roman: Vino
Kava ali čaj?
Martin: Čaj
Roman: Kava
Gore ali morje?
Martin: Gore
Roman: Morje
Poletje ali zima?
Martin: Zima
Roman: Poletje
Knjiga ali film?
Knjiga
Pica ali burger?
Pica
Netflix maraton ali nočni izhod v mesto?
Nočni izhod v mesto
Koncert v majhnem klubu ali na velikem festivalu?
Majhen klub
Posneti album v enem dnevu ali ga piliti eno leto?
V enem dnevu
Jutra ali pozni večeri za ustvarjanje glasbe?
Martin: Jutra
Roman: Odvisno
Anglija ali Slovenija za turnejo?
Oboje
Rock himna ali nežna balada?
Martin: Rock himna
Roman: Nežna balada
Kino Šiška ali Orto bar?
Kino Šiška 30. 10. 2024
Koala Voice ali MRFY
Oboji
Magnifico ali Šank Rock
Magnifico
Plavi orkestar ali Parni valjak
Martin: Plavi orkestar
Roman: Parni valjak
Martin, kot uspešen producent in glasbenik pod imenom Mistermarsh si ustvaril prepoznaven zvok. Kako ti ta izkušnja pomaga pri ustvarjanju glasbe z Romanom v Romachildu?
Martin: Mistermarsh je bil moj prvi projekt, s katerim sem ljudi prvič popeljal v svoj svet in to na način, kot sem si sam želel. Ko pa delaš glasbo za nekoga drugega, slediš njemu, njegovim željam in si samo artikulator, odsev. Seveda je dobro, če je ta odsev čim bolj čist. Brez tega preklopa zagotovo ne bi bilo Romachilda.
Katera glasbena sodelovanja v tvoji karieri so nate najbolj vplivala in kako so oblikovala tvoj ustvarjalni proces danes?
Martin: Vsako sodelovanje ti nekaj da in iz vsakega sodelovanja se nekaj naučiš, predvsem o sebi.
Kako se znajdeš v preklapljanju med vlogo producenta, glasbenika in avtorja? Ali obstaja kakšen poseben projekt, ki ti je še posebej pri srcu?
Martin: Preklapljanje med vlogami mi načeloma kar gre, edino preklapljanje med tehnikom in artistom hkrati mi zadnje čase dela malo težav. Zadnjič sva z Romanom snemala aktualni singel, in ko sva si že dajala petke, češ, kako hud »tejk« sva dobila, sem ugotovil, da sem pozabil na mešalni mizi vklopiti en kanal … Počasi bom potreboval človeka, ki bo skrbel za tehnične stvari, medtem ko muziciram.
Roman, tvoja glasbena pot je obsežna, od igranja s t.A.T.u. do sodelovanja z domačimi rock legendami. Kako te je oblikovalo mednarodno delo v primerjavi z lokalnim?
Roman: Razširilo mi je obzorje. Hvaležen in vesel sem, da sem prehodil to pot.
Tvoj glasbeni slog je izjemno raznolik. Kateri žanr ti je najbližje?
Roman: Nimam preferiranega žanra, lahko pa rečem, da mi je slog Romachilda pisan na kožo.
Sodeloval si z velikimi imeni glasbene industrije. Kateri trenutek ali koncert ti je ostal najbolj v spominu in zakaj?
Roman: MTV Movie Awards leta 2003 v Los Angelesu, kjer smo s t.A.T.u. igrali pred vso hollywoodsko smetano v televizijskem prenosu po večjem delu sveta.
Z Martinom se poznata že vrsto let, toda Romachild je vajin prvi skupni originalni projekt. Kako se je vajina dinamika razvijala skozi čas in kako danes ustvarjata kot tandem?
Roman: Zadnjo pesem za album sva odigrala in posnela v prvem poskusu brez klika, to je to.
Martin: To je tisti komad, pri katerem sem pozabil vklopiti kanal na mešalki.
Kako se sproščata po dolgih dneh v studiu ali na odru? Imata kakšne hobije ali aktivnosti, ki vama pomagajo, da se umirita in sprostita?
Roman: Gozd, narava.
Martin: Jaz rad hodim v hribe, plavam …
Kaj vaju trenutno navdihuje zunaj glasbe?
Martin: Resnica. Življenje.
Roman: Vsak trenutek življenja.
Kakšno je vajino mnenje o trenutnem stanju slovenske glasbene scene? Vidita priložnosti za nove umetnike in kje so največji izzivi?
Martin: Trenutno stanje je navdušujoče. Kapo dol dekletom in fantom. Nastala je scena, kot smo si jo vedno želeli, in čutim, da je to šele začetek. Izzivi pa so predvsem na nacionalni ravni, v mislih imam predvsem RTV in z njim povezane glasbene oddaje, ki so postale žal preteklost.
Roman: Lepo je videti mlajše, kako ustvarjajo. To mi je v veliko veselje.
Če ne bi bila glasbenika, kaj mislita, da bi počela v življenju?
Martin: Jaz bi slikal. Zagotovo bi bil v neki umetnosti, ali slikar ali kipar, nekaj blazno nedonosnega bi počel.
Roman: Bil bi kar dober kmet. Doma imamo malo vrta in nekaj živali, pa vse funkcionira. Na vsake toliko bi se še z motorjem kam odpeljal.
Kaj vama glasba osebno pomeni? Je to način izražanja, sprostitve, povezovanja z drugimi ali nekaj čisto drugega?
Martin: Izhod, prehod, transcendenca. Glasba je magija. Vsakič, ko si v stiku z njo, ima nek nov pomen.
Roman: Brez glasbe si sploh ne predstavljam bivanja.
Nasvet mladim glasbenikom, ki ravno začenjajo svojo pot?
Roman: Bodite iskreni do sebe in univerzuma.
Martin: Raziskuj in ne ujemi se v zanko analitičnega uma, bodi odprt za vse rešitve.
Če bi se lahko vrnila na začetek svoje kariere in dala mlajšemu sebi nasvet. Kaj bi to bilo?
Roman: Bodi odprt, radoveden.
Martin: Kitare se drži, pa Romachild band naredi.