Film

Zgodbe iz Narnije: Potovanje Potepuške zarje

Stop
7. 12. 2010, 10.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Zgodbe iz Narnije: potovanje Potepuške zarje vračajo filmsko serijo k njenim veličastnim koreninam - z vsem, kar je razveseljevalo legije knjižnjih in filmskih oboževalcev.

V kinematografe prihaja tretji film iz sage Zgodbe iz Narnije pisatelja C. S. Lewisa. Ena najbolj priljubljenih otroških knjižnih zbirk, v kateri je sedem knjig, je leta 2005 dobila uspešno filmsko podobo – prvi film je požel veliko uspeha, drugi film, ki so ga delno posneli tudi pri nas v Bovcu, pa ni bil tako uspešen, zato je grozilo, da tretjega filma sploh ne bo. Na srečo je namesto studia Walt Disney Pictures narnijsko filmsko franšizo prevzel 20th Century Fox.

 

Edmunda in Lucy Pevensie skupaj z njunim bratrancem Eustacom pogoltne slika in jih odnese nazaj v Narnijo in na veličastno ladjo Potepuška zarja. Pridružijo se kralju Kaspijanu in bojevniški miški po imenu Repicvil. Od njihovega poslanstva je odvisna usoda Narnije same. Pogumni popotniki na poti proti skrivnostnim otokom premagajo vsak svojo največjo skušnjavo, doživijo usodna srečanja s čarobnimi bitji in temačnimi nasprotniki; ponovno pa se snidejo s svojim prijateljem in zaščitnikom, velikim levom Aslanom. 

 

Novi film temelji na tretji od sedmih Lewisovih knjig Zgodbe iz Narnije.  Objavljene so bile med leti 1950 in 1956. Že dolgo veljajo za eno najbolj domišljenih in priljubljenih literarnih del. Prodanih je bilo več kot 100 milijonov Lewisovih knjig v več kot 50 jezikih. Film po prvi Lewisovi knjigi,  Zgodbe iz Narnije: Lev, čarovnica in omara, je bil najuspešnejši film leta 2005. Drugi film, Zgodbe iz Narnije: Princ Kaspijan, je bil ena največjih uspešnic leta 2008.

 

Zgodbe iz Narnije: potovanje Potepuške zarje vračajo filmsko serijo k njenim veličastnim koreninam – z vsem, kar je razveseljevalo legije knjižnjih in filmskih oboževalcev. Ugledni filmski ustvarjalec Michael Apted, ki je med drugim režiral Gorile v megli, Rudarjevo hčerko in bondiado Vse in še svet, je režiser tretjega dela.

 

Film so snemali v Avstraliji, na polotoku Cleveland Point pa so zgradili tudi naslovno junakinjo, Potepuško zarjo, ki so jo potem razstavili in prenesli še v studio za dodatne posnetke.

 

Knjiga Zgodbe iz Narnije: potovanje Potepuške zarje je izšla leta 1952. Dogaja se tri narnijska leta po Princu Kaspijanu. Dveh starejših Pevensiejevih otrok ni zraven – Peter se pripravlja na sprejem na univerzo, Susan je na počitnicah v ZDA –mlajša dva,  Lucy in Edmund, pa sta proti svoji volji na obisku pri sorodnikih v bližini Cambridga leta 1943. Njun največji izziv je, kako se spopasti z zoprnim bratrancem Eustacom Clarencom Scrubbom – dokler trojica ne naleti na sliko Potepuške zarje, veličastne ladje, katere videz so navdihnili zmaji. Na kljunu je zmajeva glava, zadnji del ladje ima rep, ob stranskih delih so zmajeva krila.

 

Platno nenadoma in nerazložljivo oživi, preplavi sobo in najstnike odnese na narnijsko vzhodno morje, kjer se njihova pustolovščina začne, ko jih reši Kaspijan. Na tem popotovanju bodo morali kljubovati nevarnim valovom, pošastni morski kači in drugim nevarnosti. Potovanje jim bo za vedno spremenilo življenje, na preizkušnji bodo njihov pogum in prepričanja, zanje bo to usodno potovanje in potovanje preobrazbe, ki jih bo popeljalo do roba sveta.

 

Režija: Michael Apted
Igrajo: Ben Barnes, Skanden Keynes, Georgie Henley, Will Poulter, Laura Brent, Simon Pegg, Gary Sweet, Arthur Angel
Slovenska premiera: 9. december 2010

 

Zanimivosti

pršice
Higiena ležišča

Večina se ne zaveda, kaj vse se skriva v vzglavniku

zelenjava, hladilnik
Presna hrana

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko preklopite na presno prehrano?

almonacid-del-marquesado, hudici
Fotogralerija

Špansko vasico preplavili hudiči

hujšanje, dieta, jojo učinek
Jojo učinek

Posledice nihanja telesne teže imajo velik vpliv na vaše zdravje

rep05-2025_naslovka
Zanimivosti

Jankovićev spomenik sramote: trupla 3450 žrtev povojnih pobojev v plastičnih vrečkah v garaži kočevske komunale

moški, mačo, moškost
Vloga spola

Kako razširjena je toksična moškost v Sloveniji in po svetu