Zgodbe

Sprva nore ideje vodijo do rešitev

Marija Šelek
12. 12. 2024, 05.00
Deli članek:

Dvajset udeleženk iz dvajsetih držav je v program Ženske akademije za inovacije na podeželju v organizaciji podjetja Huawei izbrala mednarodna komisija.

Osebni arhiv
Maša Brandstätter

S svojo zgodbo jih je prepričala tudi Slovenka Maša Brandstätter, oblikovalka in scenografka pri znanih slovenskih serijah (Reka ljubezni, Najini mostovi, Mame, Gospod profesor), ki se je kot čistokrvno blokovsko dekle iz Ljubljane pred šestimi leti zagledalo v Goričko, s partnerjem Aljažem sta kupila staro kmetijo in se pred tremi leti tja tudi preselila. Njun cilj je živeti od povrtnin in cvetja z lastnih gred.

Ženska akademija za inovacije na podeželju – tokrat je potekala na Hrvaškem – želi ženskam, ki žive in delajo na podeželju, predstaviti nove poti, načine razmišljanja, jih izobraziti ter usmerjati k drugačnim pogledom, jim dati moč za voditeljstvo in s tem zgled drugim ženskam v ruralnem okolju (tudi s pomočjo novih tehnologij).

Osebni arhiv
Maša Brandstätter z udeleženkami akademije za ženske

Kako je tako intenziven večdnevni dogodek za prihodnost »opremil« slovensko udeleženko Mašo? »Tam smo bile ženske različnih starosti (od 20 do 45 let) in z zelo različnimi zgodbami – in prav ta raznolika skupnost žensk se mi je najbolj zapisala v srce. Da slišiš zgodbe in ideje drugih, te obogati, pa spodbudi k razmisleku in porajanju idej. Bolgarka Petra je bioinženirka in je s prijatelji na vasi organizirala kino, to pa se je razvil celo v filmski festival, s čimer želijo v vasi trajno vzpostaviti kino. Tudi jaz sem že razmišljala o poletnem kinu na vasi, prav zaradi tega srečanja na akademiji pa se bom tega lotila konkretneje.«

Različni predavatelji so jim želeli dati čim več, vsi pa so poudarjali vlogo mreženja. »To pomeni, da ti niso na voljo samo tam, ampak imaš njihove kontakte in jih lahko kadarkoli pokličeš še nadalje v karieri. Zelo konkretno ti ponudijo pomoč. Gotovo bo vse še prišlo za mano, saj človek potrebuje nekaj časa, da se mu vse usede v glavo,« razmišlja Maša, pri kateri odmeva tudi razprava o financah. »S partnerjem Aljažem velikokrat gledava razpise za sofinanciranje, ob čemer pa sem zdaj pomislila, da se moram začeti osredotočati tudi na tiste, ki so usmerjeni v ženske, saj se zdaj vlogo žensk zelo podpira.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 50, 10. december 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!